ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը Արցախի շուրջ ստեղծված իրադրության վերաբերյալ նամակ է ուղղել Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի նախագահին, Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահին, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին:
Նամակը՝ ստորև.
«Հարգելի՛ գործընկերներ,
Ձեզ եմ դիմում  2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Արցախի Հանրապետությունում (Լեռնային Ղարաբաղում) ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ։ Այդ օրը, ինչպես և այս տարվա դեկտեմբերի 1-ին, ազգությամբ ադրբեջանցիների մի խումբ Ադրբեջանի ներկայիս իշխանությունների լիակատար և բացահայտ աջակցությամբ փակել է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ կապող միակ ճանապարհը։ Նման գործողություններով ադրբեջանական կողմը Արցախի Հանրապետության բնակչությանը փաստացի զրկում է արտաքին շփման հնարավորությունից ՝  թողնելով վերջինիս լիակատար շրջափակման մեջ՝ դրանից բխող մարդասիրական, ռազմաքաղաքական և տնտեսական բոլոր հետևանքներով հանդերձ։ Այս գործողությունները կարելի կլիներ հստակ քաղաքական սադրանք համարել, որի նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի խիզախ ժողովրդին հոգեբանական և բարոյական ճնշման ու շանտաժի ենթարկելն էր։ Բայց իրականում այս իրավիճակը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից դեռ այս տարվա գարնանը սկսված Արցախի Հանրապետության հայերի կյանքի համար անտանելի պայմաններ ստեղծելու և ահաբեկելու հետևողական քաղաքականության փաստացի շարունակությունն է։ Այս տարի սա Ադրբեջանի հերթական լայնածավալ սադրանքն է՝ մարտին գազատարի պայթեցումից և Արցախի Հանրապետությունում հումանիտար աղետային իրավիճակի ստեղծումից, զինադադարի համաձայնագրի խախտմամբ նոր տարածքների զավթումից և 2022 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիայից հետո։  Հայ ժողովուրդը, լինելով ազատ Եվրոպայի և ժողովրդավարական քաղաքակրթության անբաժանելի մասը, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունը՝ Եվրոպայի խորհրդի լիիրավ անդամ, հայտնվել է մի իրավիճակում, երբ որոշիչ գործոններ են թյուրքական համերաշխությունն ու էներգետիկ ռեսուրսները:
Ստեղծված իրավիճակն այն բանի արդյունքն է, որ մեր կազմակերպությունը, փոխանակ ազնվորեն խոսելու այն մասին, թե ով է վերջին 30 տարիների ընթացքում տարածաշրջանում սանձազերծել բոլոր ռազմական գործողությունները և հետևողականորեն էթնիկ զտումների քաղաքականություն վարել Լեռնային Ղարաբաղում, փոխանակ հետաքննելու Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ արգելված ֆոսֆորային ռումբերի կիրառումը, դատապարտելու այս տարվա գարնանն ու աշնանը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության ազատատենչ հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի նոր ռազմական հանցագործությունները՝ որոշել է պարզապես հեռանալ իրականությունից և ձևացնել, թե ինտենսիվ կերպով նպաստում է կողմերի հաշտեցմանը։
Գործընկերներ,
Ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ Արևմուտքի համատեղ ջանքերով Ադրբեջանը Հարավային Կովկասում դառնում է նոր «ցանկալի» աշխարհաքաղաքական գործընկեր, որի հետ նույն Արևմուտքն ավելի ժողովրդավար Հայաստանից պահանջում է շուտափույթ խաղաղության պայմանագիր կնքել։
Ի՞նչ ջանքերի մասին է խոսքը:
Նախ՝ Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիաների և հանցագործությունների կոշտ դատապարտումներ չեն եղել, չկան պատժամիջոցներ։ Հայաստանի նկատմամբ մշտապես հնչող տարածքային պահանջները և ուժի կիրառման նոր սպառնալիքներն էապես անհետևանք են։
Երկրորդ, միջազգային հանրությանը չի մտահոգում Ադրբեջանի շարունակվող ինտենսիվ ռազմականացումը, ինչը միջազգային պայմանագրերով սահմանված բոլոր նորմերի և քվոտաների ոտնահարում է։
Երրորդ, էներգակիրների գնման նոր ծավալների շուրջ ԵՄ-ի ինտենսիվ բանակցություններն ամրապնդեցին Ալիևի քաղաքական ռեժիմի քմահաճույքներից Եվրոպայի կախվածության մասին Ադրբեջանի պատկերացումը:
Չորրորդ՝ Ադրբեջանը ելնում է նրանից, որ միջազգային հանրությունը երկար ժամանակ աչք է փակելու իր ռազմական հանցագործությունների վրա՝ դրսևորելով երկակի ստանդարտներ, այդ թվում՝ գիտակցելով, որ իր օգնությամբ կարելի է արագացնել Ռուսաստանի դուրս մղումը Հարավային Կովկասից։
Եվրոպական քաղաքական էլիտաների պահվածքը հանգեցրել է նրան, որ օրեցօր ամրապնդվում է նախագահ Ալիևի ավտորիտար ռեժիմի ոչ միայն անպատժելիության, այլև՝ ամենաթողության զգացումը։ Եվ, ի վերջո, մի քանի հարց, որոնց շուրջ առաջարկում եմ մտորել։
1.Կցանկանայի հասկանալ՝ Արևմուտքի հիմնական քաղաքական էլիտաները պատրա՞ստ են այսօր Ուկրաինային առաջարկել համակերպվել Ռուսաստանի ռազմական գործողությունների հետ և ինտենսիվ խաղաղ բանակցություններ վարել վերջինիս առաջարկած պայմաններով։ Դատելով Ուկրաինային ցուցաբերվելիք շարունակական աջակցության մասին որոշումներից՝ քիչ հավանական է։ Այդ դեպքում ինչո՞ւ է բոլորովին այլ մոտեցում ցուցաբերվում Հայաստանի իրավիճակին, երբ Ադրբեջանի ակնհայտ ռազմական ագրեսիայի և նրա կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների օկուպացման պայմաններում Արևմուտքն առավել հանդուրժող և բարյացակամ է Ադրբեջանի հանդեպ։
2. Արդյո՞ք հարգարժան եվրոպացի գործընկերները որոշակի անհարմարության, շփոթմունքի և թերարժեքության (մեղքի) զգացում ունեն, երբ, ըստ հեղինակավոր Economist-ի ժողովրդավարության ինդեքսի, Եվրոպայի խորհրդի միակ ավտորիտար պետությունը՝ Ադրբեջանը, շարունակում է մնալ ազատ ու ժողովրդավարական պետությունների ակումբի անդամ և դասեր ու հրահանգներ տալ ազնվության ու արդարության մասին։
3.Արդյո՞ք Արևմուտքը պատկերացնում է, թե նախագահ Ալիևի պես գործիչը որքան կմնա իր ռազմավարական ազդեցության ներքո։ Ժամանակին եվրոպական երկրները կառուցողական փոխգործակցություն էին հաստատում Հյուսիսային Աֆրիկայի և արաբական աշխարհի ավտորիտար ռեժիմների հետ՝ լուծելու էներգետիկ ռեսուրսների խնդիրները։ Թե ինչպես դա ավարտվեց Լիբիայի ու նրա նախկին առաջնորդ Քադաֆիի պարագայում, բոլորին է հայտնի։
4.Արևմտյան էլիտաները պատրա՞ստ են համակերպվել իրենց երկրների ներքաղաքական գործընթացների վրա Թուրքիայի և Ադրբեջանի գլխավորությամբ թյուրքական աշխարհի աճող ազդեցության հետ և դառնալ ազատ Եվրոպայի քաղաքակրթական դեֆորմացիայի վկան։
5.Ո՞րն է Ադրբեջանի դեպքում արևմտյան էլիտաների «կարմիր գիծը», որպեսզի կամք դրսևորեն և ձգտեն ստիպել նրան  հարգելու միջազգային իրավունքի նորմերը, կատարելու իր պարտավորությունները և բացառեն ռազմական նոր հանցագործությունները:
Ամենից շատ չէի ցանկանա հավատալ, որ ԵԽ-ն իր այսպես կոչված չեզոք և կառուցողական գործողություններով ու մոտեցումներով խրախուսում է Ադրբեջանի ագրեսիվ ռազմական քաղաքականությունը։ Որոշ հանգամանքների բերումով ԵԽ-ն վճռականություն չի ցուցաբերում՝ հայտարարելու Եվրոպայի խորհրդի անդամ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մշտական և շարունակական ռազմական հանցագործությունների մասին։  Ստեղծվում է անընդունելի մի իրավիճակ, երբ Եվրոպայի խորհուրդը չի հաստատում իր անդամ երկրի գործած ռազմական հանցագործությունների փաստը և իրավիճակը թողնում է անհետևանք։ Արդյունքում ստացվում է, որ մեր կազմակերպության հեղինակությունն ու իշխանությունը ոտնահարվում են հանուն Ադրբեջանի ազգային շահերի։ Ցավոք, այսօր մեր կազմակերպությունը վերածվում է հարթակի, որն Ադրբեջանի քաղաքական ռեժիմն անխնա օգտագործում է իր հակահայ քաղաքականությունը լեգիտիմացնելու համար։ Ադրբեջանը Եվրոպայի Խորհուրդը վերածում է սեփական ազգային ու աշխարհաքաղաքական շահերը սպասարկող մեխանիզմի։ Իրերի այս դրության շարունակությունն արդեն վկայելու է ոչ այնքան երկակի ստանդարտների քաղաքականության, որքան Եվրոպայի խորհրդի անգործունակության մասին:
Եվրոպայի խորհրդի համար խաղաղությունը մեր տարածաշրջանում պետք է նշանակի հետևյալը.
• ստիպել Ադրբեջանին կատարելու իր պարտավորությունները, բացառապես խաղաղ միջոցներով հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծմանը՝ ազնիվ և անկողմնակալ կերպով հաստատելով խաղաղ հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի փաստերը,
• Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների օկուպացմանն ուղղված Ադրբեջանի գործողությունների դատապարտումը և ագրեսորին պատժելու կամքի դրսևորումը` համաձայն Եվրոպայի խորհրդի կանոնադրության և հիմնադիր փաստաթղթերի,
• Բացառել այնպիսի իրավիճակ, երբ Ադրբեջանը կարող է օգտագործել Եվրոպայի խորհուրդը՝ որպես իր ագրեսիվ քաղաքականության օրինականացման և ժողովուրդների ինքնորոշման միջազգայնորեն ճանաչված հիմնարար իրավունքի ապալեգիտիմացման հարթակ։
.  Մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության հարցերում անզիջում վերաբերմունքի դրսևորում՝ հետաքննելով և պատասխանատվության ենթարկելով Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարումների և ռազմական հանցագործությունների մեղավորներին»:

Эта ситуация является фактическим продолжением последовательной политики запугивания и создания невыносимых условий для жизни армян Республики Арцах. Об этом написал в адресованном председателю Комитета министров Совета Европы, главе ПАСЕ, генсекретарю СЕ письме депутат от блока «Армения» Армен Геворкян, в котором затронул ситуацию, сложившуюся вокруг Арцаха.
В письме, в частности, говорится:
«Уважаемые коллеги,
обращаюсь к вам в связи с ситуацией, сложившейся в Республике Арцах (Нагорный Карабах) с 12 декабря 2022 года. В этот день, а также 1 декабря этого года группа азербайджанцев при полной и открытой поддержке нынешних властей Азербайджана перекрыла единственную дорогу, соединяющую Нагорный Карабах с Арменией.
Подобными действиями азербайджанская сторона фактически лишает население Арцаха возможности внешней связи, оставляя республику в полной блокаде, со всеми вытекающими из этого гуманитарными, военно-политическими и экономическими последствиями. Данные действия можно расценивать как четкую политическую провокацию, целью которой является подвергание мужественного народа Нагорного Карабаха психологическому и моральному давлению и шантажу.
Но на самом деле эта ситуация является фактическим продолжением последовательной политики запугивания и создания невыносимых условий для жизни армян Республики Арцах, начатой властями Азербайджана еще весной этого года. Это очередная масштабная провокация Азербайджана. Армянский народ оказался в ситуации, когда решающими факторами являются турецкая солидарность и энергетические ресурсы.
Уважаемые коллеги,
сложившаяся ситуация является результатом того, что наша организация вместо того, чтобы честно заявить о том, кто развязал все военные действия в регионе за последние 30 лет и последовательно проводит политику этнических чисток в Нагорном Карабахе, вместо расследования применения Азербайджаном запрещенных фосфорных бомб во время войны 2020 года, осуждения новых военных преступлений Азербайджана против свободолюбивого армянского народа Нагорного Карабаха и Республики Армения весной и осенью этого года, решила просто уйти от реальности и сделать вид, что интенсивным способом способствует примирению сторон.
Коллеги,
хочу обратить ваше внимание на то, что совместными усилиями Запада Азербайджан становится новым «желанным» геополитическим партнером на Южном Кавказе, с которым тот же Запад требует от более демократичной Армении скорейшего подписания мирного договора.
О каких усилиях идет речь?
Во-первых, не было резкого осуждения военных агрессий и преступлений Азербайджана против Нагорного Карабаха и Армении, нет санкций. Постоянно озвучиваемые территориальные претензии к Армении и новые угрозы применения силы, по сути, остаются без последствий.
Во-вторых, международное сообщество не беспокоит продолжающаяся интенсивная милитаризация Азербайджана, что является нарушением всех норм и квот, определенных международными договорами.
В-третьих, интенсивные переговоры ЕС вокруг новых объемов закупок энергоносителей укрепили представление Азербайджана о зависимости Европы от прихотей политического режима Алиева.
В-четвертых, Азербайджан исходит из того, что международное сообщество еще долго будет закрывать глаза на его военные преступления, проявляя двойные стандарты, в том числе осознавая, что с его помощью можно ускорить изгнание России с Южного Кавказа.
Поведение европейских политических элит привело к тому, что день ото дня укрепляется не только безнаказанность авторитарного режима президента Алиева, но и чувство вседозволенности. И, наконец, несколько вопросов, над которыми я предлагаю вам подумать.
1.Хотелось бы понять, готовы ли сегодня основные политические элиты Запада предложить Украине смириться с военными действиями России и вести интенсивные мирные переговоры на предложенных последней условиях? Судя по решениям о продолжении поддержки Украины, вряд ли. В таком случае, почему наблюдается совершенно иной подход к ситуации в Армении, когда Запад более толерантен и дружелюбен по отношению к Азербайджану в условиях его очевидной военной агрессии и оккупации суверенных территорий Армении?
2.Испытываете ли уважаемые европейские коллеги определенное чувство дискомфорта, растерянности и неполноценности (вины), когда, согласно Индексу демократии престижного Economist, единственное авторитарное государство Совета Европы – Азербайджан - продолжает оставаться членом клуба свободных и демократических государств и давать уроки и распоряжения по части честности и справедливости?
3.Представляет ли Запад, как долго такая фигура, как президент Алиев, будет находиться под его стратегическим влиянием? В свое время европейские страны наладили конструктивное взаимодействие с авторитарными режимами Северной Африки и арабского мира для решения проблем энергоресурсов. Всем известно, чем это закончилось в случае с Ливией и ее бывшим лидером Каддафи.
4.Готовы ли западные элиты смириться с растущим влиянием тюркского мира во главе с Турцией и Азербайджаном на внутриполитические процессы своих стран и стать свидетелем цивилизационной деформации свободной Европы?
- Какова «красная линия» западных элит в случае с Азербайджаном, чтобы проявить волю и заставить его соблюдать нормы международного права, выполнять взятые на себя обязательства и исключить новые военные преступления?
больше всего мне не хотелось бы верить в то, что Совет Европы своими так называемыми нейтральными и конструктивными действиями и подходами поощряет агрессивную военную политику Азербайджана.
В силу некоторых обстоятельств Совет Европы не проявляет решимости по части заявления о постоянных и непрекращающихся военных преступлениях, осуществляемых членом СЕ Азербайджаном. Складывается недопустимая ситуация, когда Совет Европы не подтверждает факт военных преступлений, совершенных его страной-членом, и оставляет ситуацию без последствий. В результате, получается, что власть и авторитет нашей организации попираются в угоду национальным интересам Азербайджана. К сожалению, сегодня наша организация превращается в площадку, которую безжалостно использует политический режим Баку для легитимации своей антиармянской политики.
Азербайджан превращает СЕ в механизм, обслуживающий собственные национальные и геополитические интересы. Сохранение такого положения дел уже будет свидетельствовать не столько о политике двойных стандартов, сколько о неэффективности Совета Европы.
Для Совета Европы мир в нашем регионе должен означать следующее:
-заставить Азербайджан выполнить взятые на себя обязательства, добиться решения карабахского конфликта исключительно мирным путем, честно и беспристрастно подтвердив факты военной агрессии Азербайджана против мирного армянского народа;
-осуждение действий Азербайджана, направленных на оккупацию суверенных территорий Республики Армения, и проявление воли по части наказания агрессора в соответствии с уставом и учредительными документами Совета Европы;
-исключить ситуацию, когда Азербайджан может использовать Совет Европы как площадку для узаконивания своей агрессивной политики и делегитимации международно признанного фундаментального права народов на самоопределение.
Необходима демонстрация бескомпромиссного отношения к вопросам прав человека, демократии и верховенства закона, расследование и привлечение к ответственности виновных в нарушениях прав человека и военных преступлениях в Азербайджане».