Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության գազամատակարարումը դադարեցնելը, «Լաչինի միջանցքը» փակելը պետական մակարդակով ահաբեկչական արարքներ են Արցախի ողջ բնակչության նկատմամբ: Այս մասին ասվում է «Թաթոյան» հիմնադրամի տարածած հաղորդագրությունում:
«Գազից, ջեռուցումից ու տաք ջրից մտադրված զրկել են 120,000-ից ավելի խաղաղ բնակիչների, հիվանդանոցներ, դպրոցներ, մանկապարեզներ, երեխաների ու տարեցների` առաջացնելով հիմանիտար աղետ և մարդկանց իրավունքների զանգվածային խախտումներ: Չեն գործում դպոցներն ու մանկապարտեզները:
Դրանից բացի, արդեն երկրորդ օրն է՝ «բնապահպան» ներկայացող Ադրբեջանի ակտիվիստները, իրականում` զինվորականներ ու պետական ծառայողներ, դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30-ից փակ են պահում նաև Լաչինի միջանցքը՝ Շուշի – Քարին տակ հատվածում՝ կտրելով միակ կապը Հայաստանի ու Արցախի միջև:
Այս ամենը ոչ թե իրարից կտրված արարքներ են, այլ միասնական քաղաքականության, մեկ միասնական շղթայի բաղկացուցիչ մասեր են. ատելության ու թշնամանքի քաղաքականություն, որ ունի էթնիկ ու կրոնական հիմքեր:
Էլ ինչպե՞ս է լինում ցեղասպան քաղաքականությունը և էթնիկ զտումները: Տիպիկ քրեորեն պատժելի միջազգային հանցավոր վարքագիծ:

Перекрытие поставок газа со стороны Азербайджана в Республику Арцах, блокирование Лачинского коридора является террористическим актом против всего населения. Об этом говорится в заявлении фонда «Татоян».
«Более 120 000 мирных жителей, а также больницы, школы, детсады  лишены газа, отопления и горячей воды, что привело к гуманитарной катастрофе и массовым нарушениям прав человека. Школы и детские сады не работают.
Кроме того, уже вторые сутки азербайджанцы, выдающие себя за «экологов», а на самом деле являющиеся военными и госслужащими, с 10:30 утра 12 декабря  перекрыли Лачинский коридор на участке «Шуши-Карин Так», перерезав единственную связь Армении с Арцахом.
Все это не отдельные действия, а части единой политики, единой цепи: политики ненависти и вражды, имеющих этническую и религиозную основу.
Как еще происходит политика геноцида и этнические чистки?  Это типичное уголовно-наказуемое международное преступное деяние. Доказательства этой преступной политики будут направлены в международные организации.