Թուրքիան հատուկ նշանակություն է տալիս թյուրքալեզու երկրների հետ կապերի զարգացմանը, այդ թվում Թյուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) հարթակի միջոցով։ Այս մասին հայտարարել է Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ չորեքշաբթի Ավազում դիմելով Թուրքիա-Թուրքմենստան-Ադրբեջան եռակողմ գագաթաժողովի մասնակիցներին, տեղեկացրել է «Անադոլուն»։
Էրդողանը նշել է, որ Թուրքմենստանի լիարժեք անդամակցությունը Թյուրքական պետությունների կազմակերպությունում ուժի նոր աղբյուր կդառնա ԹՊԿ-ի համար։ «Համոզված եմ, որ Անկարայի, Բաքվի եւ Աշգաբադի եղբայրական կապերը կամրապնդվեն մեր երկրների ռազմավարական հնարավորությունների հիման վրա։ Մեր նպատակը գլոբալ եւ տարածաշրջանային գործընթացների առավելագույն օգտագործումն է՝ ի բարօրություն բնակչության, թիրախ ունենալով տարածաշրջանային կայունությունը»,- նշել է Էրդողանը՝ ընդգծելով, որ Անկարան հպարտ է Ադրբեջանի եւ Թուրքմենստանի ձեռքբերումներով։
Թուրքիայի նախագահի խոսքով՝ պետությունների փոխգործակցությունը հատկապես կարեւոր է արդիականության մարտահրավերների եւ ճգնաժամերի ֆոնին։
Նա նշել է, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմը սասանել է պարենային եւ էներգետիկ անվտանգությունն աշխարհում, իսկ Ուկրաինայի իրադարձությունների հետեւանքներն այս կամ այն չափով զգում են բոլոր երկրները, այդ թվում գնաճի միջոցով։
«Ուկրաինայի շուրջ ճգնաժամն սկսվելու հենց սկզբից ես ասում էի, որ պատերազմը հաղթող չի կարող ունենալ, իսկ խաղաղությունը՝ պարտված։ Արդարացի աշխարհի կարելի է հասնել միայն երկխոսության ճանապարհով։ Ուստի, առաջին օրվանից մենք ձգտել ենք դադարեցնել արյունահեղությունը, ձեռնարկել ենք անկեղծ քայլեր ինչպես պետությունների ղեկավարների մակարդակով, այնպես էլ այլ հարթակներում»,- նշել է նախագահը։
Թուրքիայի նախագահն այնուհետեւ անդրադարձել է համագործակցությանն էներգետիկ ոլորտում։ «Անհրաժեշտ է արդեն սկսել արեւմտյան շուկաներ թուրքմենական գազի մատակարարման աշխատանքը»,- ասել է Էրդողանը։ Նա նշել է, որ Թուրքիան պատրաստ է նաեւ համագործակցել Թուրքմենստանի եւ Ադրբեջանի հետ Կասպից ծովում «Դոստլուգ» նավթագազային նավթահանքի մշակման հարցում ։
Բացի այդ, Անկարան պատրաստ է քննարկել Թուրքմենստանի եւ Ադրբեջանի հետ Թուրքիա էլեկտրաէներգիայի ներմուծման թեման։ Էրդողանն ընդգծել է նաեւ տրանսպորտային միջանցքների զարգացման նշանակալիությունը, այդ թվում Lapis-Lazuli-ն՝ որպես տարածաշրջանային անվտանգության գործոն։

Турция придает особое значение развитию связей с тюркоязычными странами, в том числе, посредством площадки Организации тюркских государств (ОТГ). Об этом заявил президент Реджеп Тайип Эрдоган, обращаясь к участникам трехстороннего саммита Турция-Туркменистан-Азербайджан в среду в Авазе, передает Анадолу.
Эрдоган отметил, что скорое и полноценное членство Туркменистана в Организации тюркских государств станет новым источником силы для ОТГ. «Уверен, что братские связи Анкары, Баку и Ашхабада будут укрепляться на основе стратегических возможностей наших стран. Наша цель – максимально полно использовать глобальные и региональные процессы во благо населения с прицелом на региональную стабильность», - отметил Эрдоган, подчеркнув, что Анкара горда достижениями Азербайджана и Туркменистана.
По словам турецкого лидера, взаимодействие государств особо важно на фоне вызовов и кризисов современности.
Он отметил, что российско-украинская война пошатнула продовольственную и энергетическую безопасность в мире, а последствия происходящего в Украине в той или иной мере ощущают на себе все страны, в том числе, посредством роста инфляции.
«С самого начала кризиса вокруг Украины, я заявлял, что у войны не может быть победителя, а у мира – проигравших. Справедливого мира можно добиться лишь путем диалога. Поэтому с первого дня, мы стремились прекратить кровопролитие, предпринимали искренние шаги как на уровне глав государств, так и иных площадках», - констатировал президент.
Турецкий лидер далее затронул тему сотрудничества в энергетической сфере. «Необходимо уже начать работы по поставкам туркменского газа на западные рынки», - сказал Эрдоган. Он отметил, что Турция также готова к сотрудничеству с Туркменистаном и Азербайджаном в вопросе разработки нефтегазового месторождения «Достлуг» в Каспийском море.
Кроме того, Анкара готова обсуждать с Туркменистаном и Азербайджаном тему импорта электроэнергии в Турцию. Турецкий лидер подчеркнул также значимость развития транспортных коридоров, в том числе Lapis-Lazuli, как фактора вклада в региональную безопасность.