Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Թուրքմենբաշիում Ադրբեջանի, Թուրքմենստանի եւ Թուրքիայի ղեկավարների եռակողմ հանդիպման ժամանակ իր պարտքն է համարել գործընկերներին տեղեկացնել «Զանգեզուրի միջանցքի» կառուցման հարցում «հաջողությունների» մասին։ Հիշեցնենք, որ խոսքը, ոչ ավել ոչ պակաս, Հայաստանի տարածքի մասին է։ Ալիեւն ասել է, որ 2024 թվականին Ադրբեջանը կավարտի իր տարածքում բոլոր աշխատանքները՝ կապված «Զանգեզուրի միջանցքի» ստեղծման հետ։
«Այժմ մենք ակտիվորեն զբաղվում ենք Զանգեզուրի միջանցքի բացման հարցով։ Այդ հատվածում, որն անցնում է Ադրբեջանի տարածքով, կատարվել է երկաթուղային ճանապարհի կառուցման հետ կապված աշխատանքի 40 տոկոսը եւ ավտոմոբիլային ճանապարհի կառուցման հետ կապված աշխատանքի 70 տոկոսը։ Բոլոր աշխատանքները կավարտվեն 2024 թվականին, որի արդյունքում կհայտնվի նոր տրանսպորտային միջանցքը»,-ասել է Ալիեւը։
Նա նաեւ հայտնել է նույն թվականին Լաչինի օդանավակայանի շահագործման մասին։
Իսկ մինչ այդ Ադրբեջանն արդեն երրորդ օրն է՝ փակ է պահում Արցախը Հայաստանի հետ կապող Լաչինի ճանապարհը՝ թույլ չտալով Արցախ հասցնել ո՛չ սննդամթերք, ո՛չ դեղամիջոց, արգելելով մարդկանց մուտքը Արցախ։ Բաքվի հանցավոր գործողությունների հետեւանքով ճանապարհներին մնացել են հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ երեխաներ։ Երեկ երեկոյան հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը փակել է Արցախի գազամատակարարումը։

During the tripartite meeting between the leaders of Azerbaijan, Turkmenistan, and Turkey in Turkmenbashi, Turkmenistan, president of Azerbaijan Ilham Aliyev considered it his duty to inform his colleagues about the "successes" in the construction of the "Zangezur Corridor."
To note, the aforesaid is about the territory of Armenia. Aliyev said that in 2024, Azerbaijan will complete all work in its territory related to the creation of the "Zangezur Corridor."
"Now we are actively engaged in the matter of opening the Zangazur [(Zangezur)] Corridor. Forty percent of the work related to the construction of the railway and 70 percent of the work related to the construction of the motorway have been completed in that [corridor’s] section which passes through the territory of Azerbaijan. All work will be completed in 2024, as a result of which the new transport corridor will appear," said Aliyev.