Լաչինի միջանցքի արգելափակումը հումանիտար եւ առողջապահական ոլորտում սպառնալիքներ է ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղի համար։ Այս մասին դեկտեմբերի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ Ղարաբաղում կա 5 ծանր հիվանդ, որոնցից երկուսի վիճակը ծայրահեղ ծանր է։
«Մենք մշտական կապի մեջ ենք Ղարաբաղի գործընկերների հետ՝ հիվանդների բուժման եւ նրանց Հայաստան տեղափոխելու հետ կապված խնդիրները լուծելու համար։ Աշխատանքներ են տարվում նաեւ չորս գյուղերին (Շուշիի շրջան-խմբ.) դեղորայքով ապահովելու ուղղությամբ։ Մենք դիմել ենք ԱՀԿ: Սա համարում ենք առողջության իրավունքի խախտում։ Հուսով ենք, որ ԱՀԿ-ն կարձագանքի եւ որոշակի միջոցներ կձեռնարկի»,- հավելեց Նանուշյանը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ին ժամը 10:30-ի սահմաններում ադրբեջանցիները, իբր, բնապահպանական պատճառներով փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս ճանապարհը։
Արդեն մեկ օրից ավելի է՝ ադրբեջանական կողմը խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներն ու ոտնահարում ԼՂ խաղաղ բնակչության իրավունքները՝ փակելով Հանրապետությունն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը։
Ստեղծված իրավիճակի հետ կապված՝ Հայաստանից Ղարաբաղ ժամանած քաղաքացիները գիշերել են Գորիսում, նրանցից մի քանիսը, այդ թվում կանայք ու երեխաներ, Շուշիի շրջանի Լիսագոր գյուղում։
Դեկտեմբերի 13-ին Ղարաբաղի Ազգային ժողովը հայտարարություն է ընդունել Արցախի Հանրապետության ժողովրդին սպառնացող հումանիտար աղետը կանխելու անհրաժեշտության կապակցությամբ։
Դրանում ասվում է․ «Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները պարտավոր են ձեռնարկել առարկայական եւ գործուն քայլեր` Արցախի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ անխափան ցամաքային կապի վերականգման եւ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության նպատակով։
Ակնկալում ենք Ռուսաստանի Դաշնությունից` որպես 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմ եւ տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության երաշխավոր, անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել սանձելու Ադրբեջանի առավելապաշտական նկրտումները, որոնք կասկածի տակ են դնում արցախահայության գոյության եւ իր հայրենի հողում ապրելու իրավունքը, ինչպես նաեւ ռուսական խաղաղապահ առաքելության հեղինակությունը։
Կոչ ենք անում միջազգային կառույցներին եւ ՄԱԿ-ի անդամ երկրներին դատապարտել Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը, իսկ կանխարգելման նպատակով հրատապ հրավիրել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստ՝ գործնական քայլեր կիրառելու համար»։

Перекрытие Лачинского коридора создает для Нагорного Карабаха гуманитарные угрозы и угрозы в сфере здравоохранения. Об этом на встрече с журналистами 14 декабря заявила первый заместитель министра здравоохранения Армении Лена Нанушян.
Она сообщила, что в Карабахе находятся 5 тяжелобольных пациентов, двое из которых находятся в крайней тяжелом состоянии.
«Мы постоянно находимся на связи с коллегами из Карабаха для решения проблем с лечением и переездом больных в Армению. Ведется также работа по обеспечению четырех сел (Шушинского района – ред.) медикаментами. Мы обратились в ВОЗ. Мы считаем это нарушением права на здоровье. Мы надеемся, что ВОЗ отреагирует и примет определенные меры», – добавила Нанушян.
Напомним, что с 10:30 утра 12 декабря группа азербайджанцев вновь якобы по экологическим причинам перекрыла дорогу Степанакерт-Горис.
Уже более двух суток азербайджанская сторона нарушает положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и права мирного населения Карабаха, перекрыв единственную дорогу, связывающую Республику с внешним миром.
В связи со сложившейся ситуацией прибывшие из Армении в Карабах граждане ночевали в Горисе, часть из них, в том числе женщины и дети, в селе Лисагор Шушинского района.
Национальное Собрание Карабаха 13 декабря приняло заявление в связи с необходимостью предотвращения гуманитарной катастрофы, угрожающей народу Республики Арцах.
В нем отмечается: «Власти Республики Армения обязаны предпринять предметные и действенные шаги с целью восстановления бесперебойной сухопутной связи между Нагорно-Карабахской Республикой и Республикой Армения и защиты прав граждан Республики Арцах.
Ожидаем от Российской Федерации, как участника трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и гаранта мира и стабильности в регионе, принятия незамедлительных мер для обуздания максималистских амбиций Азербайджана, ставящих под сомнение право армян Карабаха на существование и жизнь на своей родной земле, а также авторитет российской миротворческой миссии.
Призываем международные структуры и страны-члены ООН осудить геноцидальную политику Азербайджана, а с целью предотвращения созвать заседание Совета безопасности ООН для применения практических шагов».