2022 թվականի արդյունքներով Հայաստանում ակնկալում են ՀՆԱ-ի 13,2 տոկոս իրական աճ։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում 2022 թվականի 9 ամիսների պետական բյուջեի կատարման մասին զեկույցի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Նախարարն առաջին հերթին անդրադարձավ մակրոտնտեսական զարգացմանը։ Այսպես, ընթացիկ տարվա առաջին երեք եռամսյակների ընթացքում նկատվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշների աստիճանական նվազում։ Դա հատկապես վերաբերում է այն տնտեսություններին, որոնք ավանդաբար համարվում են Հայաստանի հիմնական առեւտրային գործընկերները։
Միջազգային շուկաներում մետաղների գները նույնպես ազդեցություն են ունեցել Հայաստանի տնտեսական ակտիվության վրա։
«Հայաստանի տնտեսության շահութաբերության վրա հատկապես լավ է ազդում պղնձի եւ մոլիբդենի համաշխարհային գների դինամիկան։ Իսկ նավթի համաշխարհային գները հակառակ ազդեցությունն ունեն։ Դրանց ավելացումը բացասաբար է անդրադառնում Հայաստանի տնտեսական գործունեության վրա՝ հանգեցնելով ծախսերի ավելացման։ Ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին միջին գները 54 տոկոսով ավելի բարձր են եղել, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։ Այսպես, սննդամթերքի գները 9 ամսում աճել են 19,5 տոկոսով, ինչը սպառման տեսանկյունից բացասական ազդեցություն է ունեցել։ Այնուամենայնիվ, արտադրողների տեսանկյունից դրական ազդեցություն է գրանցվել։ Աշխարհում հիմնականում բացասական միտումներ են տեղի ունենում։ Սակայն Հայաստանի տնտեսության դեպքում դա մի փոքր այլ դրսեւորում ունի։ Տնտեսական ակտիվությունը 9 ամսում կազմել է 14,1 տոկոս, իսկ ՀՆԱ աճը՝ 12,6 տոկոս»,- նշեց Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսական զարգացման վրա դրական ազդեցություն են ունեցել ռուսական կողմի հետ առեւտուրը, զբոսաշրջային վիճակագրությունը եւ ՌԴ-ից զուտ դրամական փոխանցումների զգալի աճը:

Armenia expects real growth exceeding 13.2% of gross domestic product by the end of 2022, the Armenian Minister of Finance Tigran Khachatryan said Thursday.
His remarks came at the sitting of the parliamentary standing committee on financial-credit and budgetary issues in the National Assembly during the debates on the report on the state budget for 9 months of 2022.
The Minister first of all touched upon the macroeconomic development. So, during the first 3 quarters of this year there was a gradual decrease of economic activity indices. It especially referred to those economies, which are traditionally regarded as Armenia's main trade partners.
Metal prices, in international markets, also had an impact on economic activity in Armenia.
"The profitability of Armenia's economy is particularly well influenced by the dynamics of world copper and molybdenum prices. World oil prices have the opposite effect. Their increase has a negative impact on economic activity in Armenia, leading to an increase in costs. The average prices in January-September this year were 54% higher than in the same period last year. For instance, food prices went up by 19.5% for 9 months, which had a negative effect from the consumption point of view. Nevertheless, from the point of view of producers, there was a positive effect. There are mainly negative trends in the world. But in case of the Armenian economy, it has a somewhat different manifestation. During the past 9 months, economic activity made 14.1%, and GDP growth was 12.6%," Khachatryan noted.
According to the representative of the Armenian government, trade with Russia, tourism statistics and significant growth in net remittances from Russia had a positive impact on Armenia's economic development.