2022 թվականի արդյունքներով Հայաստանում ակնկալում են ՀՆԱ-ի 13,2 տոկոս իրական աճ։ Այս մասին այսօր՝ դեկտեմբերի 15-ին, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում 2022 թվականի 9 ամիսների պետական բյուջեի կատարման մասին զեկույցի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
Նախարարն առաջին հերթին անդրադարձավ մակրոտնտեսական զարգացմանը։ Այսպես, ընթացիկ տարվա առաջին երեք եռամսյակների ընթացքում նկատվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշների աստիճանական նվազում։ Դա հատկապես վերաբերում է այն տնտեսություններին, որոնք ավանդաբար համարվում են Հայաստանի հիմնական առեւտրային գործընկերները։
Միջազգային շուկաներում մետաղների գները նույնպես ազդեցություն են ունեցել Հայաստանի տնտեսական ակտիվության վրա։
«Հայաստանի տնտեսության շահութաբերության վրա հատկապես լավ է ազդում պղնձի եւ մոլիբդենի համաշխարհային գների դինամիկան։ Իսկ նավթի համաշխարհային գները հակառակ ազդեցությունն ունեն։ Դրանց ավելացումը բացասաբար է անդրադառնում Հայաստանի տնտեսական գործունեության վրա՝ հանգեցնելով ծախսերի ավելացման։ Ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին միջին գները 54 տոկոսով ավելի բարձր են եղել, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։ Այսպես, սննդամթերքի գները 9 ամսում աճել են 19,5 տոկոսով, ինչը սպառման տեսանկյունից բացասական ազդեցություն է ունեցել։ Այնուամենայնիվ, արտադրողների տեսանկյունից դրական ազդեցություն է գրանցվել։ Աշխարհում հիմնականում բացասական միտումներ են տեղի ունենում։ Սակայն Հայաստանի տնտեսության դեպքում դա մի փոքր այլ դրսեւորում ունի։ Տնտեսական ակտիվությունը 9 ամսում կազմել է 14,1 տոկոս, իսկ ՀՆԱ աճը՝ 12,6 տոկոս»,- նշեց Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսական զարգացման վրա դրական ազդեցություն են ունեցել ռուսական կողմի հետ առեւտուրը, զբոսաշրջային վիճակագրությունը եւ ՌԴ-ից զուտ դրամական փոխանցումների զգալի աճը:

В Армении ожидают, что по итогам 2022 года будет зарегистрирован реальный рост, превышающий 13,2% валового внутреннего продукта. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам во время обсуждения доклада об исполнении государственного бюджета за 9 месяцев 2022 года заявил 15 декабря министр финансов республики Тигран Хачатрян.
Министр в первую очередь коснулся макроэкономического развития. Так, в течение первых 3-х кварталов текущего года наблюдалось постепенное снижение показателей экономической активности. Особенно это касалось тех экономик, которые традиционно считаются основными торговыми партнерами Армении.
Цены на металлы, на международных рынках, также оказали влияние на экономическую активность Армении.
«Особенно хорошо на рентабельность экономики Армении влияет динамика мировых цен на медь и молибден. Мировые же цены на нефть имеют противоположный эффект. Их увеличение отрицательно сказывается на экономической деятельности Армении, приводя к увеличению издержек. Средние цены в январе-сентябре текущего года оказались на 54% выше, чем за аналогичный период прошлого года. Так, цены на продукты питания за 9 месяцев выросли на 19,5%, что с точки зрения потребления возымело отрицательный эффект. Тем не менее, с точки зрения производителей, был зафиксирован положительный эффект. В мире в основном протекают негативные тенденции. Однако в случае с экономикой Армении это имеет несколько иное проявление. Экономическая активность за 9 месяцев составила 14,1%, а рост ВВП - 12,6%», - отметил Хачатрян.
По словам представителя Правительства, положительное влияние на экономическое развитие Армении оказали торговля с российской стороной, туристическая статистика и значительный рост чистых денежных переводов из РФ.