Դեկտեմբերի 15-ին Նյու Յորքում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի, համագործակցության և զարգացման նախարարության Մերձավոր Արևելքի, Հյուսիսային Աֆրիկայի, Հարավային Ասիայի և ՄԱԿ հարցերով պետնախարար լորդ Թարիք Ահմադի հետ:
Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է անվտանգային իրավիճակին Հարավային Կովկասում, ինչպես նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ վերջին զարգացումներին:
Հայկական կողմը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի արգելափակման, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման խափանման հետևանքները, շեշտելով, որ Արցախը կանգնած է հումանիտար ճգնաժամի սպառնալիքի առջև, և իրավիճակը չկարգավորվելու դեպքում կբերի աղետի։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարության գործողությունները, ռազմատենչ հռետորաբանությունը և առավելապաշտական մոտեցումը լրջորեն վտանգում են Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հասնելու հնարավորությունը:
Արարատ Միրզոյանն ու Թարիք Ահմադն անդրադարձել են նաև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններին:

Арцаху грозит гуманитарный кризис. Об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян на встрече с госминистром Великобритании по делам стран Южной и Центральной Азии, ООН и Содружества Тариком Ахмадом в Нью-Йорке.
Арарат Мирзоян коснулся ситуации с безопасностью на Южном Кавказе, а также урегулирования армяно-азербайджанских отношений, последних событий вокруг нагорно-карабахского конфликта.
Армянская сторона представила последствия блокирования Азербайджаном движения по Лачинскому коридору и нарушения газоснабжения Нагорного Карабаха, подчеркнув, что Арцаху грозит гуманитарный кризис, и если не разрешить ситуацию, она приведет к катастрофе. Мирзоян подчеркнул, что действия руководства Азербайджана, воинственная риторика и экстремистский подход серьезно угрожают возможности достижения мира и стабильности на Южном Кавказе.