Երեւանում կրթության եւ գիտության ոլորտում Հայաստանի եւ Լիտվայի համագործակցության զարգացման հեռանկարներն են քննարկել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ու Լիտվայի կրթության եւ գիտության նախարար Գինտարաս Ստեպոնավիչիուսը:
Կառավարության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ Տ. Սարգսյանը կարեւորել է այսօր Երեւանում մեկնարկած «Բարձրագույն կրթության ֆինանսավորում» խորագրով երկօրյա միջազգային համաժողովի աշխատանքները, որի նպատակը բարձրագույն կրթության ֆինանսավորման մեխանիզմների, կրթության որակի, հավասարության, արդյունավետության շուրջ կարծիքների եւ փորձի փոխանակումն է:
Գ. Ստեպոնավիչիուսը նշել է, որ նմանատիպ միջոցառումները հնարավորություն են տալիս ամրանդել եւ խորացնել երկկողմանի կապերը:
Հանդիպման ընթացքում, վարչապետն անդրադարձել է Հայաստանի կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, ընդգծել բուհերի միջազգային հավատարմագրման կարեւորությունը: Իր հերթին Լիտվայի կրթության եւ գիտության նախարարը մանրամասներ է ներկայացրել իր երկրում կրթական բարեփոխումների իրականացման ընթացքի, բուհերի հավատարմագրման գործընթացի, բարձրագույն կրթության ֆինանսավորման մեխանիզմների եւ արդյունքների վերաբերյալ:
Խոսելով ընդհանուր պատմական անցյալի մասին՝ կողմերն ընդգծել են բարեփոխումների հաջող իրականացման գործում խորհրդային մտածելակերպի փոփոխության անհրաժեշտությունը:
Գինտարաս Ստեպոնավիչիուսն ընդգծել է, որ Լիտվան պատրաստակամ է աջակցելու Հայաստանին եվրոպական ինտեգրման ու բարեփոխումների իրականացման  գործընթացներում: Նա տեղեկացրել է, որ այսօր այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ ծաղկեպսակ դրել 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին` ընդգծելով, որ Լիտվայի խորհրդարանը 2005 թ. դեկտեմբերի 15-ին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը:

YEREVAN. – Armenia’s PM Tigran Sargsyan and Lithuania’s Minister of Education Gintaras Steponavičiu have discussed the development prospects of cooperation between Armenia and Lithuania in the field of education and science in Yerevan.
During the meeting, the PM referred to the reforms of Armenia’s educational system and the importance of the accreditation of Armenian universities abroad, government press service informed Armenian News-NEWS.am.
Speaking about the historical heritage, the two sides have mentioned the importance of the change of the soviet mentality and the successful implementation of the reforms.
Steponavičiu emphasized that Lithuania supports Armenia in the process of European integration and implementing reforms. He also stressed that he has visited the Armenian Genocide Memorial and laid a wreath to the Memorial of Armenian Genocide victims, adding that Lithuania had recognized the Armenian Genocide on December 15th, 2005.
During the meeting Sargsyan stressed the importance of “Financing Higher Education” international conference, which aims at exchange of higher education funding mechanisms, the quality of education, opinions about the effectiveness and experience. Steponavičiu mentioned that such events allow strengthening and deepening the relations.