Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված Եվրախորհրդարանի ոտ 30 պատգամավորներ դիմել են Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելին եւ ԵՄ գլխավոր դիվանագետ Ժոզեպ Բորելին: Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Եվրախորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անվտանգության եւ պաշտպանության ենթահանձնաժողովի ղեկավար Նատալի Լոիզոն։
«Իմ նախաձեռնությամբ մոտ 30 եվրոպացի պատգամավորներ դիմել են Եվրոպական խորհրդի նախագահ եւ գլխավոր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին՝ Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետ կապված իրավիճակի հարցով։ Մենք կոչ ենք անում արագ քայլեր ձեռնարկել՝ մեղմելու բնակչության վիճակը»,- գրել է ֆրանսիացի քաղաքական գործիչը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ից, այսպես կոչված, «բնապահպանների» անվան տակ ադրբեջանցիները փակել են Արցախը Հայաստանի հետ կապող Լաչինի միջանցքը։

Около 30 депутатов Европарламента обратились к главе Европейского Совета Шарлю Мишелю и главное дипломатии ЕС Жозепу Боррелю в связи с ситуацией в Нагорном Карабахе. Об этом в своем микроблоге в Twitter написала депутат Европарламента от Франции и глава подкомитета по безопасности и обороне Комитета по иностранным делам Натали Луазо.
«По моей инициативе около 30 евродепутатов обратились к председателю Евросовета и высокому представителю Жозепу Боррелю в связи с ситуацией с блокадой в Нагорном Карабахе. Мы призываем к быстрым действиям по облегчению положения населения», - написала французский политик.
Напомним, что с  12 декабря азербайджанцы под видом так называемых «экологов» блокируют Лачинский коридор, связывающий Арцах с Арменией.