Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված Եվրախորհրդարանի ոտ 30 պատգամավորներ դիմել են Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելին եւ ԵՄ գլխավոր դիվանագետ Ժոզեպ Բորելին: Այս մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Եվրախորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անվտանգության եւ պաշտպանության ենթահանձնաժողովի ղեկավար Նատալի Լոիզոն։
«Իմ նախաձեռնությամբ մոտ 30 եվրոպացի պատգամավորներ դիմել են Եվրոպական խորհրդի նախագահ եւ գլխավոր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելին՝ Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հետ կապված իրավիճակի հարցով։ Մենք կոչ ենք անում արագ քայլեր ձեռնարկել՝ մեղմելու բնակչության վիճակը»,- գրել է ֆրանսիացի քաղաքական գործիչը։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ից, այսպես կոչված, «բնապահպանների» անվան տակ ադրբեջանցիները փակել են Արցախը Հայաստանի հետ կապող Լաչինի միջանցքը։

About 30 MEPs addressed to the President of the European Council Charles Michel and EU diplomacy chief Josep Borrell in connection with the situation in Nagorno Karabakh, Nathalie Loiseau, a member of the European Parliament from France and the head of the subcommittee on security and defense of the Committee on Foreign Affairs, tweeted.
"On my initiative, about thirty MEPs inform the President of the Council ⁦@eucopresident⁩ and the High Representative @JosepBorrellF⁩ of the situation of blockade that #Nagorno -Karabakh is undergoing . We call for rapid action to relieve the population," she noted.
Since December 12, Azerbaijanis under the guise of so-called "environmentalists" have been blocking the Lachin corridor, linking Artsakh with Armenia.