ԿՀՎ տնօրեն Ուիլյամ Բեռնսը հայտարարել է, որ չինական TikTok հավելվածի հանրահայտությունն ԱՄՆ-ում անհանգստացնում է Վաշինգտոնին։ Այս մասին նա ասել է PBS հեռուստաալիքի հարցազրույցում։
Բեռնսը TikTok-ն անվանել է սպառնալիք ԱՄՆ ազգային անվտանգության համար եւ ընդգծել, որ հավելվածը «իսկական անհանգստության պատճառ է կառավարության համար»։
ԿՀՎ տնօրենն ավելացրել է, որ համամիտ է TikTok-ի վտանգավորության մասին պաշտոնյաների անհանգստությանը, քանի որ այն պատկանում է չինական ընկերությանը։ Հետեւաբար, Չինաստանի կառավարությունն իրավունք ունի ամերիկացի օգտատերերի տեղեկատվության հասանելիություն պահանջել։ Չինաստանի իշխանությունները ոչ միայն կարող են տվյալների հասանելիություն ստանալ, այլեւ վերահսկել կոնտենտը սոցիալական ցանցում։
«Ես շատ զգույշ կլինեի»,- ընդգծել է Բեռնսը՝ ի պատասխան TikTok-ի օգտատերերին խորհուրդ տալու մասին խնդրանքին։

CIA Director William Burns said that the popularity of the Chinese application TikTok in the United States worries Washington. He said this in an interview with the PBS television channel.
Burns called TikTok a threat to U.S. national security and stressed that the app is a cause for genuine concern for the government.
The CIA chief added that he shared officials' concerns about the dangers of TikTok because it is owned by a Chinese company. Accordingly, the Chinese government has the right to insist on access to American users' information. Not only can Chinese authorities access the data, but they can also control content on the social network.