Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) ներկայացուցիչները վերջին անգամ հայ գերիներին Ադրբեջանում այցելել են այս տարվա նոյեմբերին։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում դեկտեմբերի 20-ին ասել է Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցության ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունին։
Նա հիշեցրել է, որ ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները պարբերաբար այցելում են հայ գերիներին, որոնք հաստատվել են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից։
Ամատունին պարզաբանել է, որ Ադրբեջանում հայ գերիներին նոր այցելությունների մասին ԿԽՄԿ-ն նախապես չի տեղեկացնում։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 15-ի կառավարության նիստում հայտարարել էր, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է Հայաստանին վերադարձնել առնվազն 33 գերու, պատանդի եւ պահվող այլ անձանց՝ դա անվանելով ոչ միայն 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, այլեւ հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտում։

Representatives of the International Committee of the Red Cross (ICRC) last visited Armenian captives in Azerbaijan in November, ICRC delegate in charge of communication programs in Armenia Zara Amatuni told NEWS.am on Tuesday.
She recalled that ICRC representatives periodically visit Armenian prisoners, who have been confirmed by Azerbaijani authorities.
Amatuni explained that the ICRC does not inform about new visits to Armenian captives in Azerbaijan in advance.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said at a governmental meeting on December 15 that Azerbaijan refuses to return at least 33 prisoners, hostages and other detainees to Armenia, calling it a gross violation of not only the trilateral statement of November 9, 2020, but also of humanitarian law.