ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլտենբերգը կարող է դառնալ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավարը, տեղեկացրել է ТВ2 հեռուստաալիքը։
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ Սթոլտենբերգի նշանակումը նոր պաշտոնին կարող է տեղի ունենալ դաշինքի ղեկավարի պաշտոնում նրա լիազորությունների ավարտից հետո, այսինքն՝ մինչեւ 2023թ. հոկտեմբերի 1-ը։
Ավելի վաղ Յենս Սթոլտենբերգը հայտարարել էր, որ առայժմ չի մտածում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ղեկավարի պաշտոնում մանդատը երկարացնելու մասին։
Սթոլտենբերգի խոսքով՝ ներկայում ինքը կենտրոնացել է իր ընթացիկ պարտականությունների կատարման վրա։
Սթոլտենբերգը, որը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնում է 2014թ. հոկտեմբերի 1-ից, միեւնույն ժամանակ վստահություն է հայտնել, որ դաշինքի երկրները կկարողանան իրեն արժանի փոխարինող գտնել։

NATO Secretary General Jens Stoltenberg may become the head of the International Monetary Fund (IMF), according to TV2.
According to the channel, the appointment of Stoltenberg to a new position could take place after the expiration of his term as head of the alliance, that is, until October 1, 2023.
Earlier, Jens Stoltenberg said that he was not thinking about extending his mandate as head of the North Atlantic Alliance.
According to Stoltenberg, he is currently focused on his current duties.
However, Stoltenberg, who has been the Secretary General of NATO since October 1, 2014, is confident that the alliance countries will be able to find a worthy replacement for him.