Իտալիայի առաջատար Ուֆիցի թանգարանի յոթնամյա կառավարումից հետո նրա տնօրենը հոգնել է անտեղի կետադրական նշաններից։ Էյկե Շմիդտն էլեկտրոնային փոստի իր էթիկետի կանոնները ներկայացրել է աշխատակիցների համար պատրաստած շրջաբերականում, գրել է BBC-ին։
«Դուք պետք է խուսափեք մեծատառերով գրված նախադասություններից»,- ասել է Շմիդտը։
Սմայլիկների մասին բան չի ասվել, բայց, դատելով շրջաբերականի տոնայնությունից, դրանց նույնպես բավական տեղ կհատկացվի։
«Ինչ վերաբերում է կետադրությանը, անհրաժեշտ է առհասարակ խուսափել, այնտեղ, որտեղ հնարավոր է, բացականչական նշանից, հարցական եւ բացականչական նշաններն անհրաժեշտ է դնել միայն նախադասության վերջում՝ առանց կրկնության»։
Մեծատառերը պետք է սահմանափակվեն հատուկ անուններով, եթե դրանց օգտագործումը պահանջվում է իտալերենի քերականությամբ։ Բազմակետից, երբ բառ է բաց թողնված, բայց հասկացվում է, պետք է խուսափել։ Աշխատանքային էլեկտրոնային նամակները պետք է լինեն «հստակ եւ առանց ակնարկների»։

After seven years at the helm of Italy's flagship Uffizi museum, its director is fed up with inappropriate punctuation marks. Eike Schmidt laid out his email etiquette rules in a message to employees, the BBC writes.
Nothing was said about emoticons, but judging by the tone of the circular, there won't be much room for them, either.
As for punctuation, exclamation marks should be avoided altogether, wherever possible; question marks and exclamation marks are necessary only at the end of a sentence without repetition.
Capital letters should be restricted to proper nouns if their use is required by Italian grammar. Dots, when words are omitted but clear, should be avoided. Work emails should always be clear, and without innuendo.