44-օրյա պատերազմին վիրավորում ստացած 21-ամյա Սամվել Առուստամյանը Առինջ գյուղից է, ծառայել է Արցախում։ Մասնագիտությամբ հաշվապահը պատերազմից հետո գաղափար է ունեցել զբաղվել ճագարաբուծությամբ։
NEWS.am-ի հետ զրույցում Սամվելը պատմեց, որ վիրավորումը ստացել է նոյեմբերի 9-ի առավոտյան, ինչից հետո անցել է բուժումների.
«Ստացել եմ զույգ սրունքների բեկորային վիրավորում, ճակատի բեկորային վիրավորում, աջ թմբկաթաղանթի պատռվածք, տարել եմ գանգուղեղային տրավմա, ինչից հետո առաջացել է առողջական լուրջ խնդիր։ Պատերազմից հետո միակ կենդանիները, որոնք հանգստություն են տալիս, ճագարներն են»։
Սամվել Առուստամյանի խոսքով՝ իր գաղափարը իրագործելուն նպաստել են «Զինվորի տանը», երբ իրեն այնտեղից զանգել ու հայտնել են, որ նման ծրագիր կա. «Ընտանիքիս հետ նախագիծ գծեցինք ճագարաբուծության վերաբերյալ, եւ հաստատվեց մեր ծրագիրը»։
Նա պատմեց, որ նախագիծը պլանավորման փուլում է, առայժմ 20 ճագարներին տան բակում է պահում.
«Նախագծով ես պետք է կառուցեմ 30 քառակուսի մետր մակերեսով շինություն, որտեղ էլ կկարողանամ բուծել ճագարներին։ Ներկայումս շինության ավարտական հատվածին ենք հասել»։

Samvel Arustamyan, 21, who was wounded during the 44-day war, was from the village of Arinj and served in Artsakh. After the war Samvel, an accountant by profession, had an idea to take up rabbit breeding.
Arustamyan told NEWS.am that he was wounded on November 9 and had to undergo medical treatment afterwards. "I got shrapnel wounds on my shins, forehead, right eardrum rupture, craniocerebral trauma, after which I had serious health problems. After the war, the only animals that calmed me down were rabbits," he said.
According to him, the idea was helped by the Soldier's Home when they called and told him there was such a program. "My family and I made a project on rabbit breeding, and our program was approved," said the war veteran.
He said that the project is in the planning stage, while he keeps 20 rabbits in his backyard: "According to the project, I have to build a structure of 30 square meters, where I can raise rabbits. At the moment we have reached the final stage of construction."