NEWS.am-ը որոշակի կրճատումներով ներկայացնում է «Monsters and Critics»-ի () կայքում հրապարակված Կարստեն Հոֆմանի հոդվածը.
«Ի՞նչ է պատահել Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանին
«Զրո խնդիր հարեւանների հետ»` սա Թուրքիայի իսլամա-պահպանողական կառավարության հռչակած քաղաքականությունն է, որը դեռ մեկ տարի առաջ հասանելի նպատակ էր թվում` փոքր-ինչ ողջամտության շնորհիվ: Սակայն այդ ժամանակվանից Անկարան թաղվել է խնդիրների մեջ, եւ Էրդողանի արձագանքներն էլ սպառանալիքներ են հիշեցնում:
Նա Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանից պահանջել էր ներողություն խնդրել այն բանից հետո, երբ Սարգսյանը հիշատակել էր «Արեւմտյան Հայաստանի» մասին, տարածաշրջան, որն այսօր պատկանում է Թուրքիային: Իսկ մեկ տարի առաջ երկու կողմերը խոսում էին համատեղ սահմանի բացման մասին:
Ներողություն խնդրելու պահանջ Թուրքիան ներկայացրեց նաեւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելին, քանի որ վերջինս գովել էր կիպրացի հույներին` թուրքական կողմից ավելի մեծ ջանքեր պահանջելով Կիպրոսի խնդրի լուծման հարցում:
Իսկ հիմա հերթը Իսրայելինն է: Տարիներ շարունակ Թուրքիան ամենաջերմ հարաբերություններն ուներ Իսրայելի հետ, առաջին հերթին` իսրայելցի զինվորականների, գաղտնի ծառայությունների հետ:
Անկարան Իսրայելին մեղադրում է հարաբերությունների վատթարացման համար եւ սկսել է քաղաքական առճակատում փնտրել Իսրայելի հետ:
ՄԱԿ-ի հանձնաժողովի եզրահանգումները, թե Գազայի հատվածի շրջափակումն իրավաչափ է, տհաճ էր Էրդողանի համար, քանի որ Թուրքիան ձգտում է արաբական աշխարհում կատարավող փոփոխություններից օտվելով` տարածաշրջանում առաջատար տերություն դառնալ:
Հիմա Էրդողանն ավելի է սրում Իսրայելի հետ վեճը: «Ալ Ջազիրա»-ին տված հարցազրույցում նա հայտարարել էր, թե իր երկիրը կպաշտպանի Գազա մարդասիրական օգնություն տանող նավերը իսրայելական հետագա գրոհներից:
Էրդողանը չի հիշատակել, թե ինչ հետեւանքների դա կարող է հանգեցնել, թեեւ, նա կարծես թե տպավորություն է ստեղծում, որ նման պարագայում պատրաստ է ռազմական առճակատման»:

Новости Армении – NEWS.am приводит статью Карстена Хоффманна, опубликованную на сайте «Monsters and Critics», со значительными сокращениями:
Что же нашло на Реджепа Тайипа Эрдогана?
«Ноль проблем с соседями» – это провозглашенная политика его исламско-консервативного правительства Турции, и еще год назад это казалось достижимой целью благодаря небольшому здравому смыслу. Но с тех пор Анкару поглотили проблемы, и реакцией Эрдогана, кажется, является высказывание угроз.
Он потребовал от президента Армении Сержа Саргсяна публично извиниться после того, как Саргсян упомянул «Западную Армению» – регион, сегодня принадлежащий Турции. Еще год назад обе стороны говорили об открытии совместной границы.
А канцлер Германии Ангела Меркель тоже получила просьбу извиниться – этого хотел Эрдоган, потому что она похвалила греков-киприотов, потребовав бо́льших усилий от турецкой стороны в решении вопроса о разделении Кипра.
В споре из-за добычи киприотами нефти в Средиземное море министр Турции по европейским вопросам Эгемен Багыш несколько дней назад сказал, что все варианты находятся на столе, добавив зловеще: «И для этого у нас есть военно-морской флот».
А теперь – Израиль. На протяжении десятилетий Турция поддерживала самые тесные отношения, прежде всего с израильскими военными и оружейной промышленностью, а также с секретной службой. Израильским пилотам даже разрешалось проводить воздушные учения в небе над Турцией.
Анкара обвиняет Израиль за ухудшение отношений. Анкара начала искать политическую конфронтацию с Израилем.
Хотя комиссия ООН раскритиковала Израиль за чрезмерное применение силы на турецком корабле «Мави Мармара», который вез помощь в сектор Газа, когда погибли девять турецких активистов, она также сказала, что израильская морская блокада сектора Газа и досмотр судов были законными – для перехвата возможных поставок оружия.
Доклад комиссии был неприятен Эрдогану, ведь Турция стремится иметь больше влияния и стать ведущей региональной державой на фоне изменений, происходящих в арабском мире.
Но Эрдогану следовало бы видеть, как Италия и Франция продвигались в Ливии, когда он еще говорил по телефону с Муаммаром Каддафи. В Сирии Эрдоган продолжал полагаться – возможно, слишком долго – на готовность все более жестокого режима согласиться на реформы.