Ռուսաստանը շարունակում է նպաստել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության ապահովմանը, իր ամանորյա ուղերձում ասել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Ինչպես նշել է դիվանագետը, անցնող տարին առանձնահատուկ էր երկու երկրների համար։ Հայաստանն ու Ռուսաստանը նշել են հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը եւ Բարեկամության, համագործակցության եւ փոխօգնության պայմանագրի 25-ամյակը։
«Սակայն դրանք միայն ուղենիշներ են, թեկուզեւ կարեւոր, այն մեծ ու փառահեղ պատմական ուղու վրա, որով միասին անցնում են մեր ժողովուրդները։ Մեզ միավորում են ամենատարբեր ոլորտներում բազմապլան կապերը։ Շատ կարեւոր է, որ մեր հարաբերությունների անբաժանելի մաս են կազմում սերտ միջմարդկային շփումները»,- ասել է Կոպիրկինը։
Նրա խոսքով, հարաբերություններում ստեղծված հիմքերը կողմերին թույլ են տվել հաջողությամբ աշխատել առկա ներուժը զարգացնելու ուղղությամբ: Ամրապնդվել են գիտական, մշակութային եւ կրթական կապերը՝ ցույց տալով ժողովուրդների խորը ընդհանրության պահպանումը։
Մշակութային փոխանակումների ժամանակացույցն աննախադեպ էր իր հարստությամբ։ Հոբելյանական տարեթվերի շրջանակներում անցկացվել են Ռուսաստանում հայկական մշակույթի եւ Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության հոգեւոր մշակույթի օրերը։
Դիվանագետը նշել է, որ անցած տարում դինամիկ զարգացել է նաեւ տնտեսական համագործակցությունը։ Ավելացել է ապրանքաշրջանառությունը, Ռուսաստանը մնացել է Հայաստանի հիմնական առեւտրային գործընկերը եւ Հայաստանի տնտեսության ներդրողը։
«Մեզ համար ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակներում խորացել է փոխշահավետ համագործակցությունը: Հայաստանը հաջողությամբ նախագահել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում: Մենք ակտիվ եւ շահագրգռված համագործակցել ենք Եվրասիական տնտեսական միության ձեւաչափով: Կյանքը ցույց է տվել, որ դա նպաստում է մեր երկրների զարգացմանը, ինչպես նաեւ, որ քիչ կարեւոր չէ, իրնեց ուժերի վստահության եւ ինքնիշխանության ամրապնդմանը ներկայիս շատ բարդ եւ անհանգստացնող աշխարհում»,- հայտարարել է դեսպանը։
Այս տարի, ըստ նրա, երկրները բախվել են անվտանգության եւ պետականության լուրջ մարտահրավերների։ Այս սպառնալիքները հստակ ցույց են տվել երկու երկրների ռազմավարական դաշնակցային համագործակցության արդիականությունը։
«Ռուսաստանը, հենվելով եռակողմ պայմանավորվածությունների համալիրի վրա, նախաձեռնողականորեն եւ հաստատակամորեն աջակցել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Ակտիվ դեր է խաղացել խոշորածավալ էսկալացիայի կանխման եւ Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ հանգստության հաստատմանը նպաստելու գործում», - ասաց. Կոպիրկին.
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը, ըստ նրա, ներդրում է ունեցել եւ շարունակում է իր ներդրումն ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգության եւ ապրուստի ապահովման գործում։
«Այս բազմակողմանի, տքնաջան աշխատանքը, չնայած առկա դժվարություններին, շարունակվելու է»,- ասել է դեսպանը։
Այսօր, աշխարհակարգի պատմական փոփոխությունների ժամանակաշրջանում, ռուս եւ հայ ժողովուրդների դարավոր, եղբայրական կապերը ընդհանուր ժառանգություն են, առանց որի երկրների համար շատ ավելի դժվար կլիներ արժանի տեղ ապահովել նոր աշխարհում։
Կոպիրկինը Ամանորին մաղթել է ավելի շատ սեր յուրաքանչյուր տանը, փոխըմբռնում, ուրախ ու լուսավոր իրադարձություններ, իսկ Հայաստանին ու Ռուսաստանին՝ խաղաղություն ու բարգավաճում։

Russia continues to contribute to the security of Nagorno-Karabakh Armenians, Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopyrkin said in his New Year address.
As the diplomat noted, the past year has been a special one for both countries. Armenia and Russia celebrated the 30th anniversary of the establishment of relations and the 25th anniversary of the Treaty of Friendship, Cooperation and Mutual Assistance.
"But these are only milestones on the great and glorious historical path that our peoples are travelling together. We are united by multifaceted ties in a variety of fields. It is very important that close interpersonal contacts are an integral part of our relations," Kopyrkin said.
According to him, the groundwork created in the relationship allowed the parties to work successfully on building the existing potential. Scientific, cultural and educational ties have been strengthened, demonstrating the preservation of the deep commonality of the peoples.
The schedule of cultural exchanges was unprecedented in its richness. Days of Armenian Culture in Russia and Days of Spiritual Culture of the Russian Federation in Armenia were held within the framework of the jubilee dates.
The diplomat noted that the economic cooperation was also dynamically developing. The trade turnover has increased, Russia has been Armenia's main trade partner and investor in Armenia's economy.
"Mutually beneficial cooperation was deepening within the framework of common for us integration associations. Armenia successfully presided in the CSTO and we actively cooperated in the EAEU format. Life itself showed that it promotes the development of our countries, as well as their confidence in their strength and sovereignty in the current difficult world," the Ambassador said.
This year, according to him, the countries have faced serious challenges to their security and statehood. These threats clearly demonstrated the relevance and necessity of strategic alliance cooperation between the two countries.
"Russia, based on a set of trilateral agreements, proactively and persistently supported the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, played an active role in preventing large-scale escalation and helping to establish peace and calmness in the South Caucasus," Kopyrkin said.
According to him, the Russian peacekeeping contingent has contributed and continues to contribute to ensuring the security and livelihood of the Armenian population of Nagorno-Karabakh.
"This multidimensional, painstaking work, despite the existing difficulties, will continue," the ambassador noted.
Today, in the period of historical changes in the world order the centuries-old brotherly ties between the Russian and Armenian peoples are a common asset, without preservation of which it would be much more difficult for the countries to ensure their worthy place in the new world.
Kopyrkin wished in the New Year more love in every home, mutual understanding, joyful and bright events, and peace and prosperity to Armenia and Russia.