Երրորդ տարին է՝ Դավիթի ծնունդը հարազատները շնորհավորում են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում՝ նրա շիրիմին ծաղիկներ խոնարհելով։ Դավիթն այսօր 22 տարեկան կդառնար. նա 21-րդ դարում Հայաստանում ծնված առաջին երեխան է։
«Բժիշկներն ասում էին, որ Դավիթս հունվարի 5-ին, 6-ին կամ էլ 7-ին է ծնվելու։ Հունվարի 1-ի կեսգիշերին՝ 12-ից մի քանի րոպե անց կինս ասաց՝ ժամանակն եկել է։ Դավիթս այդ գիշեր ծնվեց։ Երկու օր անց հիվանդանոցի ընդունարանում լսեցի, որ բուժքույրը մեր ընտանիքի տվյալներն է հեռախոսով ինչ-որ մեկին հաղորդում։ Հարցուփորձ արեցի, թե ինչ խնդիր կա, ասաց՝ առաջին երեխան է Դավիթը։ Լավ չհասկացա՝ ինչ նկատի ուներ, հետո միայն, երբ հեռուստացույցով հաղորդեցին այդ մասին, ես հասկացա, որ Դավիթս 21-րդ դարում Հայաստանում ծնված առաջին երեխան է»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում ուրախ հիշողություններով կիսվում է Դավիթի հայրը՝ Բագրատ Ուզունյանը։
Դավիթը լիդեր էր, միշտ ձգտում էր առաջինը լինել, իր առջեւ դրված նպատակներին հասնել․ որդու մասին Բագրատի այս խոսքերի ապացույցը Դավիթի սենյակի պատին փակցված գովասանագրերը, պատվոգրերը, շքանշաններն ու մեդալներն են։
Թեեւ Դավիթը շատ էր սիրում ֆուտբոլ, այդուհանդերձ, նա այլ մասնագիտություն էր ընտրել. ընդունվել էր Ամերիկյան համալսարանի բիզնես կառավարման ֆակուլտետ, մեկ տարի սովորելուց հետո՝ 2019 թվականի հուլիսի 31-ին նա բանակ էր զորակոչվել։
«Չէինք ուզում, որ բանակ գնա, ասում էի՝ համալսարանդ ավարտիր, նոր գնա, ասում էր՝ չէ, ես չպետք է հետ մնամ։ Հնարավորություն կար Դավիթին ԱՄՆ ուղարկելու, բայց ասում էր՝ հո սաղ կյանքս փախած չեմ լինելու, իմ երկիր չկարողանա՞մ գալ, ես կգնամ, կծառայեմ։ Դավիթս հուլիսի 6-ին պետք է զորակոչվեր, բայց հուլիսի 1-ին վթարի ենթարկվեց։ Մեքենան, որ տեսա, չէի պատկերացնում, որ ողջ մնացած մարդ կարող է լինել․․․ Դավիթիս ձեռքն էր վնասվել։ Զինկոմիսարիատում հրաժարվում էին Դավիթին բանակ տանել, ինքը պնդում էր, որ պետք է տանեն, անգամ ես ՊՆ-ում դիմում գրեցի։ «Եղիկներ» տարան, մեկ տարին չլրացած՝ սերժանտի կոչում ստացավ»,- պատմում է հայրը։
Ծնողները Դավիթին վերջին անգամ պատերազմի նախօրեին են տեսել՝ 2020 թվականի սեպտեմբերի 26-ին, երբ արտերկրից եկած հյուրերի հետ գնացել են նրան տեսակցության։ Կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ արգելված էր այցելությունները, նրանց կարճ ժամանակով հաջողվել էր տեսակցել Դավիթին։
«Հենց այդտեղ էլ տեղացիներից մեկը զարմացավ, որ գնացել ենք Արցախ, ասաց՝ տեղյակ չե՞ք, որ կռիվ է սկսվելու, էս ո՞նց եք եկել։  Զինվորականներն էլ չթաքցրին, որ լարվածություն կա, միայն Դավիթս ասաց՝ պապ, ինչ «համար 1», որ «համար 1» լիներ, ինձ չէին թողնի, որ ես գամ. Դավիթս մեզ համոզեց։ Մենք պլանավորել էինք, որ գիշերը Արցախում ենք մնալու, բայց ինչ-որ պատճառներից ելնելով վերադարձանք տուն։  Դավիթի հետ կապ հաստատել էլ չէինք կարողացել, ընկերների խոսքով՝ պատերազմը, որ սկսվել է՝ Դավիթն անհանգիստ է եղել, ասել է՝ տեսնես մերոնք տեղ հասե՞լ են։ Մենք լուսաբացին տուն հասանք, 7-ից հետո կինս զանգ ստացավ, որ կռիվը սկսվել է»,- հիշում է Բագրատը։
Դավիթը զոհվել է պատերազմի 5-րդ օրը՝ հոկտեմբերի 1-ին։ Ծնողները նրա մահվանից երեք տարի անց էլ չգիտեն որդու մահվան բոլոր հանգամանքները.
«Պատերազմի առաջին օրը Մռավի վրա հարձակում է եղել։ Ընկերների պատմելով Դավիթիս հաջողվել է մի քանի թուրք սատկացնել, ինչի արդյունքում թշնամու դուխը կոտրվել է, նահանջել են, էդ դիրքերը տղերքի անձնուրաց կռվի շնորհիվ  են մնացել։ Էդ հարձակումը հետ շպրտելիս մենք զոհ չենք ունենցել, Դավիթս է միայն էդ պոստում զոհվել՝ էն էլ հոկտեբերի 1-ին։ Ընկերներին շատ եմ հարցրել՝ ինչի հետեւանքով է զոհվել, բայց չեն ասում»։

Вот уже третий год родственники поздравляют Давида Узуняна с днем рождения в военном пантеоне «Ераблур», возлагая цветы на его могилу. Сегодня Давиду исполнилось бы 22 года. Он - первый ребенок, родившийся в Армении в 21 веке.
«Врачи говорили, что Давид родится 5, 6 или 7 января. В полночь 1 января, через несколько минут после 12, жена сказала, что настало время. Давид родился в ту ночь. Через два дня в приемной в больнице услышал, как медсестра по телефону передает кому-то информацию о нашей семье. Я спросил, в чем проблема, мне ответили: Давид - первый ребенок. Я не совсем понял, что имелось в виду, и лишь когда по ТВ сообщили новость, я понял, что мой Давид - первый ребенок, родившийся в Армении в 21 веке», - поделился счастливыми воспоминаниями в интервью Новости Армении – NEWS.am отец Давида Баграт Узунян.
Давид был лидером, он всегда стремился быть первым, добиваться поставленных целей. Доказательством слов Баграта о сыне являются благодарности, награды, медали и ордена, вывешенные на стене комнаты молодого человека.
Хотя Давид очень любил футбол, но выбрал другую профессию - поступил на факультет бизнес-управления Американского университета, после одного года обучения, 31 июля 2019 года, его призвали в армию.
«Мы не хотели, чтобы он пошел в армию, я ему говорил: заканчивай университет, потом пойдешь, а он в ответ: нет, я не должен отстать. Была возможность послать Давида в США, но он сказал: «Я же не буду всю жизнь в бегах, не смогу приезжать в свою страну, лучше отслужу». Давида должны были призвать 6 июля, но 1 июля он попал в аварию. Когда увидел машину, даже представить себе не мог, что там может быть живой человек... Давид поранил руку.
В военкомате отказывались брать Давида в армию, он настоял на том, чтобы его взяли, я даже написал заявление в Минобороны. Забрали в «Ехникнер», меньше чем через год он получил звание сержанта», - рассказывает его отец.
В последний раз родители видели сына накануне войны - 26 сентября 2020 года, когда ездили к нему в гости с гостями из-за рубежа. Из-за коронавируса свидания были запрещены, но они смогли ненадолго увидеть Давида.
«Именно там один из местных удивленно спросил: как вы приехали в Арцах, война ведь начинается? И военные не скрывали, что напряженная обстановка, только Давид успокаивал, мол, если бы было так, меня к вам не отпустили. И он нас убедил. Мы запланировали ночь провести в Арцахе. Но, по некоторым причинам, вернулись домой. Связаться с Давидом больше не могли. По словам друзей, как только началась война, Давид себе места не находил, все переживал, доехали ли мы до дома? А мы доехали до дома на рассвете, после семи супруге позвонили и сказали о начале войны», - отметил Баграт.
Давид погиб на пятый день войны - 1 октября. Спустя три года после его смерти, родители не знают всех обстоятельств его гибели. «В первый день войны было нападение на Мрав. По словам его друзей, Давиду удалось прибить несколько турок, в результате чего противник отступил, эти позиции остались благодаря самоотверженной борьбе ребят. При отражении данной атаки у нас не было потерь, только Давид погиб на этом посту, и то 1 октября. Я много расспрашивал его друзей, в результате чего погиб сын, но они мне не говорят».