Եթե խոսելու լինենք ԳՀՀԾ-ի վերաբերկալ բանակցությունների ավարտի մասին, ապա գնդակն Արեւմուտքի դաշտում է, ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Նասեր Քանաանին, տեղեկացրել է Pars Today-ը։
«Բաղդադի երկրորդ համաժողովի շրջանակում տեղի են ունեցել Իրանի եւ Եվրամիության բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հանդիպումներ։ Բանակցությունները Վիեննայում թեմաներից մեկն էին, որոնք քննարկվել են։ Ձեռք է բերվել կոնսենսուս այն հարցում, որ մենք պետք է շարունակենք ԳՀՀԾ-ի վերաբերյալ բանակցությունները՝ դրանց արդյունքներն ակտիվացնելու եւ ամփոփելու նպատակով, եւ տեղեկությունների փոխանակումը շարունակվում է տարբեր մակարդակներով»,- նշել է Քանաանին։
Նրա խոսքով՝ Իրանը լիովին պատրաստ է ավարտել ԳՀՀԾ-ի վերաբերյալ բանակցությունները՝ բանակցային փաթեթի նախագծի հիման վրա, որը ամիսներ տեւած դժվար եւ ինտենսիվ բանակցությունների եւ իրանական կարմիր գծերին հետեւելու արդյունք է, բայց այդ պատրաստակամությունը մշտական չէ։

When it comes to the end of the JCPOA negotiations, the ball is in the West's court, Iranian Foreign Ministry spokesman Nasser Kanaani said during his weekly briefing, Pars Today reported.
"On the margins of the second Baghdad conference, senior Iranian and European Union officials met. The talks in Vienna were one of the topics discussed. There was a consensus that we should continue negotiations on the JCPOA in order to intensify and summarize the negotiations, and the exchange of messages continues at different levels," Kanaani noted.
He said Iran is fully ready to conclude the JCPOA talks on the basis of the draft negotiating package, which is the result of months of difficult and intensive negotiations, and respecting Iranian red lines, but this readiness is not permanent.