Ստրասբուրգում սեպտեմբերի 14-15-ին կայանալու է Եվրանեսթ կազմակերպության առաջին լիագումար նիստը, որին մասնակցելու համար մեկնելու է նաեւ հայկական պատվիրակությունը` Վահան Հովհաննիսյան (պատվիրակության ղեկավար, ՀՅԴ), Նաիրա Զոհրաբյան, Վահե Էնֆիաջյան (ԲՀԿ), Արտակ Զաքարյան, Հովհաննես Սահակյան, Ալեքսանդր Սարգսյան (ՀՀԿ), Ստեփան Սաֆարյան («Ժառանգություն») եւ Խաչիկ Հարությունյան (ՕԵԿ) կազմով:
Հայաստանյան պատվիրակության անդամ, Եվրանեսթում քաղաքական հանձնաժողովի փոխնախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ Եվրանեսթում բավական խնդիրներ կան, եւ հայաստանյան պատվիրակությունը ակտիվորեն պատրաստվում է նիստին:
«Սա առաջին լիագումար նիստն է: Հունիսին տեղի է ունեցել պաշտոնական բացումը, բայց առաջին աշխատանքային նիստը կայանալու է սեպտեմբերի 14-15-ին: Ընդհանրապես Եվրանեսթը մեզ համար որքան կարեւոր, այնքան էլ բարդ հարթակ է, հաշվի առնելով, որ մեր արեւելյան գործընկերները, որոնք ներկայացված են Եվրանեսթում, միավորված են ՎՈՒԱՄ (Վրաստան, Ուկրաինա, Ադրբեջան, Մոլդովա) կազմակերպության մեջ, եւ արդեն ինքնին հասկանալի է, որ Ադրբեջանը փորձելու է օգտագործել ՎՈՒԱՄ-ի հնարավորությունները Եվրանեսթում ընդդեմ Հայաստանի»,- նշեց պատգամավորը:
Վերջինիս խոսքով, պատվիրակությունն ամեն դեպքում պատրաստված է գնում: «Իհարկե նախագծեր կան, որոնց Ադրբեջանն իր առաջարկներն է ներկայացրել, Հայաստանը` իր, եւ տեսնենք, թե ինչ ընթացք կունենան քննարկումներն ու քվեարկությունները»,- նշեց Զոհրաբյանը:
Հարցին, թե մտավախություն չունի՞, որ Ադրբեջանը կփորձի ձախողել հայկական կողմի նախաձեռնությունները, Նաիրա Զոհրաբյանն ասաց, որ այդ մտավախությունը միշտ էլ կա եւ հիշեցրեց, որ Հայաստանի անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ առաջարկվել էր, որ Եվրանեսթի գոնե հանձնաժողովների նիստերից մեկը Հայաստանում արվեր: «Սակայն Ադրբեջանը հիստերիկ աղմուկ բարձրացրեց, նամակներով ողողեց Եվրախորհրդարանի բոլոր բարձրագույն ատյանները, այնպես որ իրենք փորձելու են բոլոր միջազգային կառույցներում, այնպես էլ Եվրանեսթում անընդհատ թյուրիմացության մեջ գցել իրենց մշտական երգերով` 20 տոկոս գրավյալ տարածքների, մեկ միլիոն փախստականների մասին»,- ասաց նա:
Ըստ պատգամավորի, խնդրահարույց է եւ այն, որ Բելառուսի մասնակցությունը կասեցված է` այնտեղ ժողովրդավարության վատթար վիճակի պատճառաբանությամբ, իսկ «մյուս մեր գործընկերները ՎՈՒԱՄ անդամներ են եւ այս փաստը որոշակի խնդիրներ առաջացնելու է Հայաստանի համար Եվրանեսթի ֆորմատում»:

YEREVAN. – First plenary session of the Euronest organization will be held in Strasbourg, France, from September 14 to 15, and the Armenian delegation will attend the event.
There are great many problems at Euronest, and the Armenian delegation is actively preparing for the session, delegation member Naira Zohrabyan told Armenian News-News.am.
“This is the first plenary session. In general, Euronest is an important but also a complicated platform for us, since our eastern partners represented at Euronest are united in the GUAM (Georgia, the Ukraine, Azerbaijan, Moldova) organization, and it is clear that Azerbaijan will attempt to use GUAM’s opportunities against Armenia in Euronest,” the MP noted, adding that, “there are projects for which Armenia and Azerbaijan have presented their separate proposals, and we will see what will happen during the discussions and voting.”
In response to the question whether there is a concern that Azerbaijan would try to fail Armenia’s initiatives at Euronest, Naira Zohrabyan said that concern always exists, reminding that, in connection with the 20th anniversary of Armenia’s independence, it was proposed that at least one session of a Euronest commission be held in Armenia. “Azerbaijan, however, became hysterical and sent numerous letters to all highest level boards of the European Parliament. So, with their same old songs, they will constantly try to mislead  all international organizations and the Euronest,” Zohrabyan stated.
According to the MP, it is problematic that, “our other partners are GUAM members, and this will pose Armenia certain problems in the Euronest format.”