«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է․ ՀՀ քննչական կոմիտեն 2023 թվականին դառնալու է հանրապետության ամենաշատ գործեր քննող նախաքննական մարմինը: Բանն այն է, որ 2023 թվականի տարեսկզբից ՀՀ բոլոր օլիգարխները հայտնվելու են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեսադաշտում:
Մասնավորապես, «Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնի դարձավ, որ 2023թ․ հունվարի 1-ից տնտեսական հանցագործություններով նախաքննության գործառույթը ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեից փոխանցվում է ՀՀ քննչական կոմիտեին, եւ ՀՀ ՊԵԿ-ն այլեւս չի հանդիսանալու նախաքննություն իրականացնող մարմին։ Համապատասխան իրավական ակտերի հիման վրա կատարված սույն փոփոխության արդյունքում ՀՀ ՊԵԿ քննչական մարմնի 55 հաստիքները 2023թ․ հունվարի 1-ից փոխանցվում են ՀՀ ՔԿ-ին։
Վերոնշյալ փոփոխությունը բխում է ՀՀ կառավարության՝ դեռեւս 2019թ․ որոշումներով հաստատված՝ դատաիրավական բարեփոխումների եւ հակակոռուպցիոն ռազմավարություններից եւ դրանց իրականացման միջոցառումների ծրագրերից։ Այն պայմանավորված է նույնաբնույթ հանցագործությունների վերաբերյալ տարբեր նախաքննական մարմինների կողմից քննություն իրականացնելու պրակտիկայից հրաժարվելու, գործառույթների կրկնությունը բացառելու անհրաժեշտությունից։
Նկատենք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանն իր պաշտոնավարման տարիներին ամեն ինչ անում էր, որ ՊԵԿ քննչական վարչությունը անջատվեր ՊԵԿ-ից եւ միանար կոմիտեին, սակայն ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը հաղթեց եւ օլիգարխներին իր մահակի տակ պահելու համար չտվեց նախաքննության իրավունքը ուրիշի: Այսպիսով, ՀՀ ՊԵԿ քննչականը եւս Արգիշտի Քյարամյանի ձեռքում է»:

YEREVAN. – Zhoghovurd newspaper of the Republic of Armenia (RA) writes: In 2023, the RA Investigative Committee [(IC)] will become the investigative body investigating the most cases of the republic. The thing is that from the beginning of the year 2023, all RA oligarchs will be under the radar of the RA Investigative Committee.
In particular, it became known to Zhoghovurd daily that from January 1, 2023, the function of investigation of economic crimes will be transferred from the RA State Revenue Committee [(SRC)] to the RA Investigative Committee, and the RA SRC will no longer be a body conducting investigation. As a result of this change made on the basis of the relevant legal acts, 55 posts of the RA SRC investigative body are transferred to the RA IC from January 1, 2023.
The above-mentioned change derives from the RA government’s judicial reform and anticorruption strategies approved by the decisions back in 2019, and the programs of measures for their implementation. It is due to the need to abandon the practice of conducting investigations by different investigative bodies on the same type of crimes, to exclude the repetition of functions.
Let's note that the former chairman of the RA Investigative Committee, Aghvan Hovsepyan, during his tenure, was doing everything to have the SRC investigative department separate from the SRC and join the committee, but the former chairman of the SRC, Gagik Khachatryan, won and did not give the right of investigation to someone else in order to keep the oligarchs under his baton. Thus, the RA SRC investigative [department] is also in the hands of Argishti Kyaramyan [Chairman of the Investigative Committee].