Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն ասել է, որ Անկարան չի աջակցի Շվեդիայի անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին, քանի դեռ Ստոկհոլմը Քրդական աշխատավորական կուսակցությանը (որը Թուրքիայում ճանաչված է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն) դիմակայելու «վճռական միջոցներ» չի ձեռնարկել։ Այս մասին Չավուշօղլուն ասել է ТРТ հեռուստաալիքի եթերում։
Նախարարը նշել է, որ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությունը «ական է դնում Հյուսիսատլանտյան դաշինքում Շվեդիայի անդամակցության տակ»։
«Եթե Շվեդիայի կառավարությունը պատշաճ կերպով չպատասխանի նման գործողություններին, մենք չենք տա այն պատասխանը, որն սպասում է Շվեդիան ՆԱՏՕ-ին իր անդամակցության հարցում։ Շվեդիան պետք է կատարի իր ընտրությունը»,- ասել է նա։
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ Անկարայում Ստոկհոլմից սպասում են ահաբեկչական կազմակերպությունների գործունեությանը դիմակայելու մասին իր ստորագրած հուշագրի կատարմանը։ Դա է դաշինքին Շվեդիայի անդամակցությանը Թուրքիայի հավանության պայմանը։ Այդ փաստաթուղթը ստորագրվել է անցած տարվա հունիսին ՆԱՏՕ-ի մադրիդյան գագաթաժողովի շրջանակում։

Глава Министерства иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара не поддержат вступление в НАТО Швеции, пока Стокгольм не примет «решительные меры» по противодействию Курдской рабочей партии, которая признана в Турции террористической организацией. Об этом Чавушоглу сказал в эфире телеканала ТРТ.
Министр отметил, что Рабочая партия Курдистана «закладывает мину членству Швеции» в Североатлантическом альянсе.
«Если шведское правительство не ответит должным образом на подобные действия, мы не дадим ответ, который ждет Швеция в вопросе ее членства в НАТО. Швеция должна сделать свой выбор», — сказал он.
Глава турецкого МИД указал, что в Анкаре ждут от Стокгольма выполнения подписанного с ним меморандума о противодействии деятельности террористических организаций. Это является условием одобрения Турцией заявки Швеции на вступление в альянс. Этот документ был подписан в июне прошлого года на полях Мадридского саммита НАТО.