Ֆրանսիայի նպատակն է գործել՝ ի նպաստ Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման գործընթացի, միջազգային հանրությանը միավորել՝ ի շահ խաղաղ կարգավորման, որը պետք է ներառի Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության պահպանումը: Բացի այդ, Ֆրանսիան կարևորում է այն գործողությունների իրականացումը, որոնք կբերեն խաղաղության հաստատման, մասնավորապես՝ Լաչինի միջանցքի բացումը, Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակումը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեն, որի գլխավորած պատվիրակությունն օրերս Երևանում էր:
Տիկին Յաել Բրաուն-Պիվե, ինչպես հայտնել էիք Ձեր թվիթերյան գրառմամբ՝ Հայաստան եք եկել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի աջակցությունը վերահաստատելու նպատակով: Գիտեք՝ հիմա դժվարին ժամանակներ են հայ ժողովրդի համար. Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակված պահել Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը, ինչի արդյունքում լուրջ հումանիտար խնդիրներ են ծառացել: Ի՞նչ դերակատարում կարող է ունենալ Ֆրանսիան՝ ստիպելու Ադրբեջանին բացել միջանցքը, միջազգային հանրության արձագանքն ինչպիսի՞ն պետք է լինի: Եվ ինչպե՞ս եք վերաբերվում Ֆրանսիայի հասցեին հնչեցված՝ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի քննադատություններին:
Ես այստեղ եմ եկել խորհրդարանական պատվիրակությամբ, որպեսզի անցյալ տարվա նոյեմբերին մեր ընդունած բանաձևից հետո վերահաստատենք մեր համերաշխությունն ու եղբայրությունը Հայաստանին և Հայաստանի ժողովրդին: Ֆրանսիան խստորեն դատապարտել է Լաչինի միջանցքի փակումը, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ոտնահարումները: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ՄԱԿ -ի անվտանգության խորհրդի նիստի շրջանակներում երկու անգամ նախաձեռնել է Հայաստանի այս իրավիճակի վերաբերյալ հարցի քննարկում: Անցյալ տարվա հոկտեմբերին նրա նախաձեռնությամբ Պրահայում տեղի է ունեցել քառակողմ հանդիպումը, որի արդյունքում որոշակի համաձայնություն է ստացվել: Այսինքն՝ Ֆրանսիայի ջանքերը սահմանափակվում են ոչ միայն մեր հայտարարած, մեր ցուցաբերած համերաշխությամբ, այլ նաև շատ կոնկրետ գործողություններով՝ միջազգային ամենաբարձր մակարդակով, որոնց նպատակն է այս տարածաշրջանում վերահաստատել խաղաղություն: Հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած այս հանդիպման արդյունքներից մեկն է նաև ԵՄ-ի դիտորդական խմբի տեղակայումը Հայաստանի սահմանի երկայնքով, որը թույլ տվեց մեղմել լարվածությունը: Կարծում եմ, որ Եվրամիության հետ պետք է շարունակել այս ուղղությամբ ջանքերը: Այդ առումով մենք չենք հասկանում Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի քննադատությունը, որովհետև Ֆրանսիան միշտ ցանկացել է գործել՝ ի նպաստ խաղաղության հաստատման գործընթացի, ի նպաստ նրա, որ Հարավային Կովկասում իրավիճակը կայունանա, Հարավային Կովկասը դառնա կայուն տարածաշրջան: Եվ կարծում ենք, որ Ադրբեջանը նույնպես կիսում է խաղաղության հաստատման այս նպատակը, ուստի պետք է իրականացնել այն գործողությունները, որոնք կբերեն այդ խաղաղության հաստատմանը, մասնավորապես՝ բացել Լաչինի միջանցքը և ազատել ռազմագերիներին, որոնք դեռ պահվում են Ադրբեջանում: Մենք միշտ պատրաստ ենք քննարկել բոլոր կողմերի հետ, քանի որ կարծում ենք, որ միայն խաղաղությունը կարող է տարածաշրջանում ապահովել շարունակական կայունություն:
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովը նախորդ տարեվերջին ընդունել է Հայաստանին աջակցող և Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձև։ Սակայն ավելի ուշ Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն հայտարարեց, որ ընդունված բանաձևի տեքստը երկրի կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումը չէ։ Այս պարագայում ի՞նչ ուժ ունի ընդունված բանաձևը: Իսկ ի՞նչ գործնական քայլեր կարելի է ակնկալել Ֆրանսիայի կառավարությունից՝ ստիպելու Ադրբեջանին, օրինակ, դուրս գալ Հայաստանի սուվերեն տարածքից, ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և այլն:
Իսկապես Ազգային ժողովի դիրքորոշումն անկախ դիրքորոշում է: Այն ներկայացնում է պատգամավորների դիրքորոշումը: Եվ նույնիսկ, եթե այն միաձայն է ընդունվել, այնուամենայնիվ կառավարության համար պարտավորեցնող չէ: Եվ կառավարությունը կարող է իր պատկերացումներն ունենալ ու ամբողջությամբ չկիսել այն ամենը, ինչ ասվել է բանաձևում: Բնականաբար, մեր և կառավարության նպատակները նույնն են, եթե նույնիսկ եղանակները տարբեր լինեն: Մենք նախևառաջ շարունակում ենք երկխոսությունը կառավարության հետ, որպեսզի հասնենք համատեղ համաձայնության, բայց նպատակները մեկն են, այն է՝ տարածաշրջանում հասնել խաղաղության հաստատման այն միջոցներով, որ մենք ունենք մեր տրամադրության տակ և հաշվի առնելով այն տեղն ու դերը, որ մենք ունենք: Բայց, ինչպես գիտեք, Ֆրանսիան գործում է շատ տարբեր հարթակներում՝ լինեն երկկողմ հարաբերությունները, բազմակողմ հարաբերությունները եվրոպական հարթակներում: Եվ նպատակն է միջազգային համայնքին, միջազգային հանրությանը միավորել՝ ի շահ այս հարցի խաղաղ կարգավորման: Եվ այդ կարգավորումը, բնականաբար, պետք է ներառի Հայաստանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը, պահպանումը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության իրավունքների և անվտանգության պահպանումը:
Խոսենք նաև հայ-ֆրանսիական հարաբերություններից: Ըստ Ձեզ՝ երկու երկրները ո՞ր ոլորտներում են առավել հաջող համագործակցում և ո՞ր ոլորտներում համագործակցությունն ընդլայնելու, խորացնելու ներուժ կա:
Համագործակցությունները բազմազան են, այդ պատճառով դժվար է դրանք դասակարգել ու որոշակի հիերարխիա սահմանել: Մի կողմից կա տնտեսական համագործակցությունը, որին լուրջ խթան տրվեց մասնավորապես 2022 թվականի մարտին Փարիզում կայացած «Հավակնություններ՝ Հայաստան-Ֆրանսիա» խորագիրը կրող մեծ տնտեսական ֆորումի ժամանակ: Ի դեպ, Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունը շուտով գրասենյակ կունենա նաև Հայաստանում: Շատ լուրջ համագործակցություն կա նաև կրթական ոլորտում, մասնավորապես Ֆրանկոֆոնիայի զարգացմանն է խթան տրվում այդ ոլորտում, Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի հետ մեր կապերը, ինչպես նաև առաջիկայում Հայաստանի ֆրանսիական ինստիտուտի բացումը: Համագործակցություն կա առողջապահական ոլորտում: Վաղը (14.01.2023) մենք հանդիպելու ենք մի շարք ոչ կառավարական կազմակերպությունների՝ ՀԿ-ների, որոնք գործում են նաև մարդասիրական ոլորտում, օգնություն են տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածներին, տուժածներին: Եվ մեզ համար կարևոր է նաև խորապես տեղեկանալ այս իրավիճակին: Եվ վերջապես ՀՀ ազգային ժողովի հետ միջխորհրդարանական համագործակցության համաձայնագիր ստորագրեցինք ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ: Կարծում եմ՝ կարևոր է, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունը ևս կարողանա ամբողջապես գործի դրվել և արդյունք տալ:

France seeks to take action for the benefit of the process of establishing peace in South Caucasus, unite the international community for the benefit of a peaceful resolution which must include respect for Armenia’s territorial integrity, as well as ensure the rights and security of the population of Nagorno Karabakh. The speaker of the National Assembly of France, Yaël Braun-Pivet told, this to Armenpress in an interview conducted during her visit to Armenia.
Braun-Pivet said that France attaches importance to implementing actions that will lead to establishment of peace, namely the opening of the Lachin Corridor and the release of the Armenian prisoners of war held in Azerbaijan.
Madam Yaël Braun-Pivet, you said on Twitter that you are visiting Armenia to reaffirm the French National Assembly’s support. As you know, these are difficult times for the Armenian people, Azerbaijan is keeping the Lachin Corridor – the only road connecting Artsakh with Armenia and the rest of the world – blockaded, which has resulted in humanitarian issues. What role can France have to make Azerbaijan open the corridor, how should the international community react? And how would you comment on Azerbaijani president Aliyev’s criticism addressed to France?
I came here with a parliamentary delegation to reiterate our solidarity and brotherhood with Armenia and the Armenian people after the resolution we adopted in November last year. France has strongly condemned the closure of the Lachin Corridor, as well as the violations against Armenia’s territorial integrity. French President Emmanuel Macron has twice initiated debates about this situation in Armenia within the framework of UN Security Council session. In October last year, the quadrilateral meeting took place in Prague at his initiative which resulted in a certain agreement. Meaning, France’s efforts aren’t limited to the solidarity we state and display, but also very concrete actions on the highest international level, the purpose of which is to re-establish peace in this region. One of the results of this meeting on October 6 in Prague was the deployment of an EU monitoring team along the border of Armenia which allowed reducing tension. I think efforts in this direction must be continued with the EU. In this regard we don’t understand Azerbaijani president Aliyev’s criticism because France has always wanted to act for the benefit of the process of establishing peace, for the benefit of stabilizing the situation in South Caucasus and South Caucasus becoming a stable region. And we believe that Azerbaijan also shares this goal of establishing peace, thus actions that would lead to establishing peace must be taken, particularly to open the Lachin Corridor and release the prisoners of war who are still being held in Azerbaijan. We are always ready to discuss with all parties because we believe that peace can ensure continuous stability in the region.
In the end of last year the French National Assembly adopted a resolution supporting Armenia and calling for sanctions against Azerbaijan. However, afterwards the French Foreign Ministry said that the text of the adopted resolution does not constitute the official position of the French government. In this case, what effect does the resolution have? And what practical steps can be expected from the French government to make Azerbaijan, for example, withdraw from sovereign territory of Armenia and release all Armenians prisoners of war, among other issues.
Indeed, the position of the National Assembly is an independent position. It represents the position of the Members of Parliament. And even if it’s adopted unanimously, it’s still nonbinding for the government. While the government can have its own views and not entirely share everything that’s said in the resolution. Naturally, we and the government have the same goals, even if the methods are different. First of all, we continue dialogue with the government in order to achieve a joint agreement, but our goal is one, that is – to achieve the establishment of peace in the region with the measures which we have at our disposal and taking into consideration our place and role. But as you know, France is acting in very different platforms, such as bilateral relations, or multilateral relations in European platform. And the purpose is to unite the international community for the benefit of the peaceful resolution of this issue. And this resolution must naturally include respect towards and preservation of Armenia’s territorial integrity, and protection of the rights and security of the population of Nagorno Karabakh.
Let’s also speak about the Armenia-France relations. In your opinion, what are the most successful areas of cooperation between the two countries and in which sectors is there potential to enhance partnership?
There’s a multitude of cooperation and that’s why it’s difficult to rank them. On one hand we have economic cooperation which was strongly intensified particularly during the March 2022 Ambitions: Armenia-France major economic forum in Paris. By the way, soon the French Development Agency will open an office in Armenia. There’s also very serious cooperation in education, particularly the development of Francophonie is being promoted in this area, our ties with the French University in Armenia, as well as the upcoming opening of the French Institute of Armenia. There’s cooperation in healthcare. Tomorrow [January 14] we will meet with a number of NGOs that are active also in the humanitarian sector, providing help for those displaced from Nagorno Karabakh, those affected. And it’s important for us to have an in-depth understanding of this situation. And finally, we signed an inter-parliamentary cooperation agreement with the Armenian National Assembly with President of the National Assembly Alen Simonyan. I think it’s important for parliamentary diplomacy to also be able to be fully utilized and give results.