Չինաստանում աշխարհում առաջին անգամ ստեղծվել է արհեստական բանականությամբ կառավարվող նավ, որը կարող է ինքնուրույն արձակել օդային, վերջրյա եւ ստորջրյա դրոններ։ Ինչպես տեղեկացրել է South China Morning Post-ը, նավը հետազոտական է եւ կառավարվում է Գուանդուն նահանգի Ծովագիտության եւ ինժեներիայի Հարավային լաբորատորիայի կողմից։
Zhuhaiyun նավը կարող է ինքնուրույն տեղաշարժվել բաց օվկիանոսում եւ կատարել առաջադրանքներ առանց մարդու միջամտության։ Սակայն անհրաժեշտության դեպքում օպերատորը կարող է կառավարումը վերցնել իր վրա։
Նավի տերերի տվյալներով՝ դրա հաջող թեստավորումը եւ դրոնների փորձնական արձակումը տեղի են ունեցել անցած շաբաթ, նավը 12 ժամվա ընթացքում ցույց է տվել, որ կարող է ինքնուրույն հաղթահարել խոչընդոտները եւ երթուղի գծել։
Նավը գործարկման մեջ կարող է օգտագործել արբանյակների տվյալները եւ սեփական ինքնուրույն սարքերը։
Ակնկալվում է, որ գործարկման մեջ մտնելուց հետո այն կօգտագործվի նկարահանումների, այդ թվում օվկիանոսի քարտեզագրման, ինչպես նաեւ պարեկման, ջրանմուշների ուսումնասիրման համար։
Նավի երկարությունը 88,5 մետր է, լայնությունը՝ 14 մետր, ջրատարողությունը՝ 2,1 հազար տոննա։ Շարժման միջին արագությունը կազմում է 13 հանգույց (24 կիլոմետր/ժամ), իսկ առավելագույնը՝ 18 հանգույց (33 կիլոմետր/ժամ)։

В Китае создали первое в мире беспилотное судно, которое управляется искусственным интеллектом и способно самостоятельно запускать воздушные, надводные и подводные дроны. Как сообщает South China Morning Post, официально судно является исследовательским и управляется Южной Лабораторией морской науки и инженерии провинции Гуандун.
Судно Zhuhaiyun способно автономно перемещаться в открытом океане и выполнять задачи без вмешательства человека. Однако в случае необходимости оператор может взять управление на себя.
По данным владельцев, успешное тестирование судна и пробный запуск дронов состоялся на прошлой неделе, судно в течение 12 часов показало, что может самостоятельно огибать препятствия и выстраивать маршрут.
В навигации судно может использовать данные спутников и собственные автономные аппараты.
Ожидается, что после введения в эксплуатацию судно будет использоваться для съемок, в том числе картографирования океана, а также для патрулирования и анализа проб воды.
Длина судна — 88,5 м, ширина — 14 м, водоизмещение — 2,1 тыс. тонн. Средняя скорость движения составляет 13 узлов (24 км/ч), а максимальная — 18 узлов (33 км/ч).