Ռուսաստանի կողմից սանձազերծված ուկրաինական պատերազմի ֆոնին Մոլդովայում գազի գները յոթ անգամ բարձրացել են։ Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի ժամանակ այս մասին հայտարարել է Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն, գրում է Point.md-ը։
«Վերջին 18 ամիսների ընթացքում Մոլդովայում գազի սակագինը 7 անգամ բարձրացել է, եւ սա այն երկիրը չէ, որտեղ մարդիկ բարձր աշխատավարձ են ստանում։ Բայց մենք հավատում ենք ժողովրդավարությանը, մենք գնահատում ենք այն, ցանկանում ենք լինել ազատ աշխարհի մի մասը եւ հետեւաբար միակ ելքը միասնական լինելն է: Այո, դա դժվար է, բայց մենք պետք է օգնենք Ուկրաինային կանգնեցնել Ռուսաստանին, քանի որ հակառակ դեպքում մենք բոլորս վտանգված ենք լինելու»,- ասել է նա։
Սանդուի խոսքով՝ Մոլդովայի էներգետիկ համակարգը մինչ պատերազմը 100 տոկոսով կախված էր Ռուսաստանի մատակարարումներից: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում երկրին հաջողվել է այս ցուցանիշը հասցնել 40 տոկոսի, այլ աղբյուրներ գտնել։
«Ռուսաստանը հույս ուներ, որ կարող է մեզ շանտաժի ենթարկել էներգետիկ ճգնաժամով։ Եվ Եվրոպան կարողացավ լուծել այս խնդիրը։ Գարնանն այս հարցի քննարկման ժամանակ ոչ ոք չէր հավատում, որ ԵՄ-ն կարող է այդքան արագ լուծում գտնել։ Այո, մենք պետք է վճարենք գինը, եւ մեզ հաճելի չէ գիտակցել, որ մեր ժողովուրդը պետք է ավելի շատ վճարի էներգիակիրների համար», - ասել է նա:

На фоне войны в Украине, развязанной Россией, цены на газ в Молдове выросли в семь раз. Об этом заявила президент Молдовы Майя Санду на Всемирном экономическом форуме в Давосе, передает Point.md.
«В Молдове газовый тариф вырос семь раз за последние 18 месяцев, и это не та страна, где у людей большие зарплаты. Но мы верим в демократию, мы ценим ее, мы хотим быть частью свободного мира, и потому единственный выход - держаться вместе. Да, это сложно, но мы должны помочь Украине, остановить Россию, потому что в противном случае все мы будем в опасности», - сказала она.
По словам Санду, энергетическая система Молдовы до войны на 100% зависела от поставок из России. За последний год стране удалось снизить этот показатель до 40%, найти другие источники.
«Россия рассчитывала на то, что может шантажировать нас энергетическим кризисом. И Европа смогла решить эту проблему. В ходе обсуждения этой проблемы весной никто не верил, что ЕС сможет найти решение так быстро. Да, мы должны платить цену, и нам неприятно осознавать, что нашим людям приходится платить больше за энергоносители», - сказала она.