Բրիտանական կառավարությունը ինտերնետի անվտանգության նոր օրինագծի համաձայն ավելի կոշտ գործողություններ ձեռնարկելու շեմին է, որը կարող է քրեական պատասխանատվության ենթարկել Մարկ Ցուկերբերգի նման տեխնոլոգիական ղեկավարներին՝ սոցիալական ցանցերում երեխաների համար վնասակար բովանդակության համար:
Մասնավորապես, օրինագծի փոփոխությամբ առաջարկվում է մինչեւ երկու տարվա ազատազրկում տեխնոլոգիական ղեկավարների համար, ովքեր չեն կարողանում պաշտպանել փոքր երեխաներին առցանց բովանդակությունից, որը, ըստ փորձագետների, բարձրացնում է ինքնավնասման ռիսկը:
Օրինագծի ձեւակերպումը տեխնոլոգիական ընկերություններից կպահանջի «հեռացնել անօրինական բովանդակությունը», այդ թվում՝ «երեխաների նկատմամբ սեռական բռնություն», «վարքի վերահսկում կամ հարկադրանք», «ծայրահեղ սեռական բռնություն», «խարդախություն», «ատելության հանցագործություն», «բռնության դրդում», «անօրինական ներգաղթ եւ մարդկանց մաքսանենգություն», «քարոզչություն կամ ինքնասպանության օգնություն», «ինքնավնասման քարոզչություն», «պոռնո», «սեռական շահագործում» եւ «ահաբեկչություն»։
Տեխնոլոգիական ընկերությունները ստիպված կլինեն «կանխել երեխաներին վնասակար եւ տարիքին անհամապատասխան բովանդակության հասանելիությունից»: Նրանցից կպահանջվի նաեւ «պահպանել տարիքային սահմանափակումները եւ տարիքային ստուգման միջոցառումները» եւ «հրապարակել ռիսկերի գնահատումները»:
Տեխնոլոգիական ընկերությունների կողմից այս միջոցները չկիրառելը կարող է նաեւ հանգեցնել խիստ տույժերի, ներառյալ տուգանքները մինչեւ 22 միլիոն դոլար կամ «իրենց տարեկան համաշխարհային շրջանառության 10%-ը, որն ավելի շատ է»:
Առաջարկվող օրինագիծը կներկայացվի Լորդերի պալատ այս տարվա գարնանը եւ նախատեսվում է ընդունել մինչեւ նոյեմբերին Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի նիստի ավարտը:

Британское правительство находится на грани принятия более жестких мер в рамках нового законопроекта о безопасности в Интернете, который может привлечь к уголовной ответственности руководителей технологических компаний, таких как Марк Цукерберг, за вредный контент для детей в социальных сетях, пишет NYP.
В частности, поправка к законопроекту предлагает тюремное заключение на срок до двух лет для технических руководителей, которые не могут оградить маленьких детей от онлайн-контента, который, по мнению экспертов, подвергает их повышенному риску членовредительства.
Согласно формулировке законопроекта, технологические компании должны будут «удалить незаконный контент», который включает в себя «сексуальное насилие над детьми», «контроль или принуждение к поведению», «крайнее сексуальное насилие», «мошенничество», «преступления на почве ненависти», « подстрекательство к насилию», «незаконная иммиграция и контрабанда людей», «пропаганда или содействие самоубийству», «пропаганда членовредительства», «порно-месть», «сексуальная эксплуатация» и «терроризм».
Технологические фирмы должны будут «предотвратить доступ детей к вредному и несоответствующему возрасту контенту». Они также должны будут «соблюдать возрастные ограничения и меры по проверке возраста», а также «опубликовать оценки рисков».
Неспособность технологических компаний обеспечить соблюдение этих мер также может привести к суровым наказаниям, включая штрафы в размере до 22 миллионов долларов или «10% их годового глобального оборота, в зависимости от того, что больше».
«В отношении руководителей высшего звена, которые не выполняют информационные запросы [регулирующих органов], будут приняты уголовные меры», — заявили в британском правительстве.
Предложенный законопроект будет представлен Палате лордов этой весной, и ожидается, что он будет принят до окончания парламентской сессии Великобритании в ноябре.