Պենտագոնը հայտարարել է Ուկրաինային 2,5 մլրդ դոլարի օգնության հերթական փաթեթի մասին։ Դրա մեջ են մտնում հարյուրավոր զրահամեքենաներ եւ հետեւակի մարտական մեքնենաներ, Ուկրաինայի համար կենսականորեն կարեւոր ՀՕՊ միջոցներ եւ այլ զինատեսակներ, նշվել է Պենտագոնի մամուլի հաղորդագրությունում։
Ինչպես նշել են պաշտպանության նախարարությունում, Ուկրաինան այս անգամ կստանա զինամթերքներ NASAMS զենիթահրթիռային համալիրների համար, ութ «Ավենջեր ԶՀՀ, 59 «Բրեդլի» հետեւակի մարտական մեքենա՝ 590 TOW հակատանկային հրթիռներով եւ 25 միլիմետր տրամաչափի 295 000 ական, 90 «Սթրայքեր» զրահագնաց՝ 20 ականազերծիչներով, 53 զրահագնաց՝ ականներից եւ պաշարումներից պաշտպանությամբ (MRAP) եւ 350 գերշարժուն բազմաթիրախային անվավոր տրանսպորտային միջոցներ (HMMWV), տեղեկացրել է «Голос Америки»-ն։
Բացի այդ, օգնության փաթեթի մեջ ներառված են 20 000 հատ 155 միլիմետրանոց հրետանային ականներ, 600 գերճշգրիտ 155 միլիմետրանոց հրետանային ականներ, 95 000 հատ 105 միլիմետրանոց հրետանային ականներ, զինամթերքներ HIMARS գերշարժուն հրետանային հրթիռային համակարգերի համար, HARM հրթիռներ, 2 000 հատ հակատանկային հրթիռներ, ավելի քան 3 մլն փամփուշտ հրազենի համար, պայթուցիկ սարքավորում խոչընդոտները վերացնելու համար, «Քլեյմոր» հակահետեւակային զինամթերքներ, գիշերային տեսանելիության սարքեր, պահեստամասեր եւ դաշտային այլ սարքավորումներ։
59 «Բրեդլի» մարտական մեքենաներ են ներառված այս փաթեթում՝ ի լրումն հունվարի 6-ին փոխանցված 50 մեքենաների եւ 90 հատ «Սթրայքեր»-ների, որոնք զրահատեխնիկայով կապահովեն Ուկրաինայի ԶՈւ-ի երկու բրիգադի։
Միացյալ Նահանգներն ընդհանուր առմամբ Ուկրաինային որպես օգնություն հատկացրել է 27,4 մլրդ դոլար։ Ավելի քան 26,7 դոլարը հատկացվել է ռուսական ագրեսիայի սկզբում, որն սկսվել է անցած տարվա փետրվարի 24-ին։

The Pentagon announced another $2.5 billion aid package to Ukraine. It includes hundreds of armored personnel carriers and infantry fighting vehicles, vitally important air defense equipment for Ukraine and other types of weapons, the Pentagon said in a press release.
According to the Defense Department, this time Ukraine will receive ammunition for NASAMS advanced surface-to-air missile systems, eight Avenger SAMs, 59 Bradley infantry fighting vehicles with 590 TOW anti-tank missiles and 295,000 25 mm shells, 90 Stryker armored personnel carriers with 20 mine-defusing rollers, 53 Mine Resistant Ambush Protected (MRAP) armored personnel carriers and 350 High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicles (HMMWVs), the Voice of America reports.
20,000 155mm artillery shells, 600 high-precision 155mm artillery shells, 95,000 105mm artillery shells, ammunition for HIMARS high-mobility artillery rocket systems, HARM high-speed anti-radar missiles, 2,000 anti-tank missiles, more than 3 million rounds of small arms ammunition, demolition clearance equipment, Claymore anti-personnel ammunition, night vision equipment, spare parts and other field equipment, are also included in the package.
The 59 Bradley BMPs included in this package, along with another 50 BMPs of the same model and 90 Stryker APCs transferred on January 6, will provide armored vehicles to two brigades of the Ukrainian Armed Forces.
In total, the United States has allocated more than $27.4 billion in security assistance to Ukraine since Joe Biden entered the White House. Meanwhile, more than $26.7 billion has been allocated since the beginning of Russia's massive aggression, which began on February 24 last year.