Այսօր հունվարի 24-ին Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը կրկնել է նախորդ օրը ՀՀ Ազգային ժողով ներկայացված հրաժարականը։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ հրաժարականի դեպքում Պաշտպանի լիազորությունները դադարում են, եթե Պաշտպանի կողմից հրաժարականի դիմումը ներկայացնելուց ոչ ուշ, քան մեկ շաբաթվա ընթացքում կրկին հրաժարականի դիմում է ներկայացվում։ Առաջին դիմումը Ազգային ժողով է ներկայացվել սույն թվականի հունվարի 23-ին։
«Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ հրաժարականի հիմքով Պաշտպանի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցման դեպքում Պաշտպանը հրապարակում և Ազգային ժողով է ներկայացնում իր հերթական տարեկան հաղորդումը ներկայացվելուց հետո մինչև հրաժարականի դիմում ներկայացնելն ընկած ժամանակահատվածում իրականացված գործունեության վերաբերյալ ամփոփ հաղորդում:

The Human Rights Defender of the Republic of Armenia (RA), Kristinne Grigoryan, on Tuesday repeated the resignation she submitted to the National Assembly (NA) on Monday.
According to Section 2 of Article 13 of the RA Constitutional Law On the Human Rights Defender, in case of resignation, the powers of the Defender shall cease if the Defender submits a letter of resignation no later than one week after the submission of the letter of resignation. The first letter of resignation was submitted to the NA on Monday.
According to the RA Constitutional Law On the Human Rights Defender, in case of early termination of the Defender's powers on the basis of resignation, the Defender shall publish and submit to the NA a summary report on the activities carried out in the period between the submission of his/her regular annual report and the submission of his/her resignation.