Կիեւը Մինսկին առաջարկել է չհարձակվելու մասին դաշնագիր կնքել, որպեսզի բելառուսական զորքերը չշարժվեն դեպի Ուկրաինա, հայտարարել է հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։
Նրա խոսքով՝ Արեւմուտքը «չի հրաժարվել Բելառուսի հետ կապված իր ծրագրերից», իսկ Ուկրաինայում շարունակում են զինյալներ ու ծայրահեղականներ պատրաստել։
«Չգիտեմ՝ ինչի համար է դա պետք ուկրաինացիներին։ Մի կողմից, մեզ խնդրում են՝ ոչ մի դեպքում չպատերազմել Ուկրաինայի հետ, որ մեր զորքերը այնտեղ չշարժվեն։ Առաջարկում են չհարձակվելու մասին դաշնագիր կնքել։ Իսկ մյուս կողմից պատրաստում են զինյալներ ու ծայրահեղականներ եւ զինում  նրանց։ Լեհաստանը, Լիտվան լրիվ խենթացել են։ Ինչի՞ համար է դա նրանց պետք։ Հասկանալի չէ», —ասել է նախագահը։
Նախօրեին Լուկաշենկոն նշել էր, որ Բելառուսի սահմանի մոտ կենտրոնացել է «Եվրամիությանը եւ Ուկրաինային սահմանակից պետությունների զինված կազմավորումների խմբավորումը»՝ մոտ 23,5 հազար մարդ, որոնցից 17,2 հազարը՝ Ուկրաինայից եւ 3,7 հազարը՝ Լեհաստանից։

Kyiv offered Minsk to conclude a non-aggression pact so that Belarusian troops would not move to Ukraine, said President of the republic Alexander Lukashenko.
According to him, the West "has not abandoned its plans concerning Belarus," while Ukraine continues to train militants and extremists.
"I don't know why the Ukrainians need it. On the one hand, they ask us not to go to war with Ukraine in any case, not to move our troops there. They offer to sign a non-aggression pact. And on the other hand, they are preparing this rattlesnake mixture and arming them. Poland, Lithuania are crazy. Why do they need it? I do not understand," BelTA news agency quotes excerpts from the president's speech at a meeting on the socio-political situation.
The day before Lukashenko pointed out that "a group of armed forces of the neighboring countries of the European Union and Ukraine" is concentrated near the Belarusian border - about 23.5 thousand people, of which 17.2 thousand are from Ukraine and 3.7 thousand - from Poland.