Ճապոնիան եւ Նիդեռլանդները կմիանան ԱՄՆ-ին՝ Չինաստանի համար կիսահաղորդիչների հասանելիությունը սահմանափակելու հարցում՝ հզոր դաշինք ստեղծելով, որը կխափանի միկրոսխեմաներ արտադրելու սեփական ներքին հզորությունների ստեղծման Պեկինի հավակնությունները, տեղեկացրել է Bloomberg-ը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
ԱՄՆ-ի, Նիդեռլանդների եւ Ճապոնիայի պաշտոնատար անձինք մտադիր են ուրբաթ ավարտել նոր սահմանափակումների վերաբերյալ բանակցություններն այն մասին, թե ինչ կարող է մատակարարվել չինական ընկերություններին, տեղեկացրել են աղբյուրները։ Բանակցությունները Վաշինգտոնում, հինգշաբթի օրվա դրությամբ, շարունակվել են։
Նիդեռլանդները կընդլայնի սահմանափակումները ASML Holding NV-ի համար, ինչը թույլ չի տա նրան արտադրել իր սարքավորման համար խոր ուլտրամանուշակագույն լիտոգրաֆիա, որը կարեւոր նշանակություն ունի առաջավոր չիպերի արտադրության համար, եւ անհնար կդարձնի սեփական արտադրագծերի ստեղծումը։ Ճապոնիան նման սահմանափակումներ կմտցնի Nikon Corp-ի համար։
Համատեղ ջանքերն ընդլայնում են այն սահմանափակումները, որոնք Բայդենի վարչակազմը հրապարակել էր հոկտեմբերին, եւ որոնք ուղղված են սեփական կիսահաղորդիչներ արտադրելու կամ երրորդ երկրներից դրանք գնելու Չինաստանի ունակության սահմանափակմանը։ Այդ երրորդ երկրներում են գտնվում խոշոր ընկերությունները, որոնք կարող էին օգնել միկրոսխեմաների արտադրության հարցում, ներառյալ ASML-ն, ճապոնական Tokyo Electron Ltd-ն եւ ամերիկյան Applied Materials Inc-ը։
Ամերիկյան արտադրողները դժգոհել են, որ Բայդենի վարչակազմի միակողմանի գործողությունները թույլ են տվել օտարերկրյա մրցակիցներին շարունակել աշխատել իրենց արտադրանքի սպառման խոշոր շուկաներից մեկում։
Tokyo Electron-ի արժեթղթերը, որը սարքավորում էր վաճառում Չինաստանում չիպերի արտադրության համար, կորցրել են շահութաբերությունը 1 տոկոսով՝ Bloomberg-ի տեղեկացումից հետո։
Չիպերի չինական արտադրողների արժեթղթերը նույնպես էժանացել են։ Շանհայի Semiconductor Manufacturing International Corp ընկերության արժեթղթերի անկումը հասել է 2,1 տոկոսի, իսկ Hua Hong Semiconductor Ltd-ինը՝ 1,5 տոկոսի։
Չինաստանի օֆշորային յուանը կորցրել է դիրքերը դոլարի հանդեպ՝ թուլանալով 0,1 տոկոսով՝ 6,7 448 ։ Զբոսաշրջությունը եւ սպառման ակտիվացումնամրապնդել են արժույթը լուսնային օրացույցով ամանորյա տոնակատարությունների ժամանակ։
«Սա ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ տեխնոլոգիական պատերազմի հաջորդ թեժացումն ավելի նշանակալի կդարձնի եւ կարող է թուլացնել յուանի հանդեպ հարաբերակցությունը կարճաժամկետ հեռանկարում»,- ասել է Սինգապուրի Malayan Banking Berhard-ի արժութային ստրատեգ Ֆիոնա Լիմը։
Չինաստանը պատասխանել է ԱՄՆ-ի ջանքերին։ Դեկտեմբերին Պեկինը Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպություն բողոք է ներկայացրել՝ ուղղված ԱՄՆ-ի մտցրած արտահանման վերահսկողության չեղարկմանը։
Անգամ ASML-ի գլխավոր գործադիր տնօրենն է նախազգուշացրել, որ ԱՄՆ-ի պահվածքը կարող է անկանխատեսելի հետեւանքներ ունենալ։ Հունվարի 25-ին գլխավոր տնօրեն Փիտեր Վենինկը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի մտցրած արտահանման վերահսկողության միջոցները Չինաստանի դեմ կարող են ի վերջո Պեկինին մղել միկրոսխեմաների արտադրության սեփական տեխնոլոգիայի ստեղծմանը։
«Եթե նրանք չկարողանան ստանալ այդ մեքենաները, նրանք իրենք կստեղծեն դրանք»,- ասել է նա Bloomberg News-ի հարցազրույցում։ «Դա ժամանակ կխլի, բայց նրանք, ի վերջո, կհասնեն նպատակին»։

Япония и Нидерланды готовы присоединиться к США в ограничении доступа Китая к передовому полупроводниковому оборудованию, создав мощный альянс, который подорвет амбиции Пекина по созданию собственных внутренних мощностей по производству микросхем, сообщает Bloomberg со ссылкой на источники.
Официальные лица США, Нидерландов и Японии намерены в пятницу завершить переговоры по новому набору ограничений на то, что может быть поставлено китайским компаниям, сообщили источники. Переговоры продолжались по состоянию на вечер четверга в Вашингтоне.
Нидерланды расширят ограничения для ASML Holding NV, что не позволит ей продавать хотя бы часть своего оборудования для так называемой глубокой ультрафиолетовой литографии, имеющее решающее значение для производства некоторых типов передовых чипов и без которых попытки наладить производственные линии могут оказаться невозможными. Япония установит аналогичные ограничения для Nikon Corp.
Совместные усилия расширяют ограничения, которые администрация Байдена обнародовала в октябре и которые были направлены на ограничение способности Китая производить собственные передовые полупроводники или покупать передовые микросхемы из-за рубежа, которые могли бы помочь военным возможностям и возможностям искусственного интеллекта. В этих трех странах расположены крупнейшие компании, производящие оборудование для производства микросхем, включая ASML, японскую Tokyo Electron Ltd. и американскую Applied Materials Inc.
Американские производители жаловались, что односторонние действия администрации Байдена позволили зарубежным конкурентам продолжать работать на одном из крупнейших рынков сбыта их продукции.
Акции Tokyo Electron, которая продала оборудование для производства чипов в Китай, потеряла прибыль и упала примерно на 1% после сообщения Bloomberg.
Китайские производители чипов тоже упали. Шанхайская компания Semiconductor Manufacturing International Corp. продлила падение до 2,1%, а акции Hua Hong Semiconductor Ltd. упали на 1,5%.
Кроме того, оффшорный юань Китая отменил ранее достигнутые успехи по отношению к доллару, ослабев на 0,1% до 6,7448. Валюта выросла до самого сильного уровня за две недели на признаках оживления туризма и потребления во время новогодних праздников по лунному календарю.
«Это делает следующую эскалацию технологической войны между США и Китаем более значимой и может немного ослабить отношение к юаню в краткосрочной перспективе», — говорит Фиона Лим, валютный стратег из Malayan Banking Berhard в Сингапуре.
Китай дал отпор усилиям США. В декабре Пекин подал во Всемирную торговую организацию жалобу, направленную на отмену введенного США экспортного контроля.
Даже главный исполнительный директор ASML предупредил, что кампания  США может иметь непредвиденные последствия. 25 января генеральный директор Питер Веннинк заявил, что введенные США меры экспортного контроля против Китая могут в конечном итоге подтолкнуть Пекин к успешной разработке собственной технологии в передовом оборудовании для производства микросхем.
«Если они не смогут получить эти машины, они разработают их сами», — сказал он в интервью Bloomberg News. «Это займет время, но в конечном итоге они доберутся до цели».