Ճապոնիան եւ Նիդեռլանդները կմիանան ԱՄՆ-ին՝ Չինաստանի համար կիսահաղորդիչների հասանելիությունը սահմանափակելու հարցում՝ հզոր դաշինք ստեղծելով, որը կխափանի միկրոսխեմաներ արտադրելու սեփական ներքին հզորությունների ստեղծման Պեկինի հավակնությունները, տեղեկացրել է Bloomberg-ը՝ հղում կատարելով աղբյուրներին։
ԱՄՆ-ի, Նիդեռլանդների եւ Ճապոնիայի պաշտոնատար անձինք մտադիր են ուրբաթ ավարտել նոր սահմանափակումների վերաբերյալ բանակցություններն այն մասին, թե ինչ կարող է մատակարարվել չինական ընկերություններին, տեղեկացրել են աղբյուրները։ Բանակցությունները Վաշինգտոնում, հինգշաբթի օրվա դրությամբ, շարունակվել են։
Նիդեռլանդները կընդլայնի սահմանափակումները ASML Holding NV-ի համար, ինչը թույլ չի տա նրան արտադրել իր սարքավորման համար խոր ուլտրամանուշակագույն լիտոգրաֆիա, որը կարեւոր նշանակություն ունի առաջավոր չիպերի արտադրության համար, եւ անհնար կդարձնի սեփական արտադրագծերի ստեղծումը։ Ճապոնիան նման սահմանափակումներ կմտցնի Nikon Corp-ի համար։
Համատեղ ջանքերն ընդլայնում են այն սահմանափակումները, որոնք Բայդենի վարչակազմը հրապարակել էր հոկտեմբերին, եւ որոնք ուղղված են սեփական կիսահաղորդիչներ արտադրելու կամ երրորդ երկրներից դրանք գնելու Չինաստանի ունակության սահմանափակմանը։ Այդ երրորդ երկրներում են գտնվում խոշոր ընկերությունները, որոնք կարող էին օգնել միկրոսխեմաների արտադրության հարցում, ներառյալ ASML-ն, ճապոնական Tokyo Electron Ltd-ն եւ ամերիկյան Applied Materials Inc-ը։
Ամերիկյան արտադրողները դժգոհել են, որ Բայդենի վարչակազմի միակողմանի գործողությունները թույլ են տվել օտարերկրյա մրցակիցներին շարունակել աշխատել իրենց արտադրանքի սպառման խոշոր շուկաներից մեկում։
Tokyo Electron-ի արժեթղթերը, որը սարքավորում էր վաճառում Չինաստանում չիպերի արտադրության համար, կորցրել են շահութաբերությունը 1 տոկոսով՝ Bloomberg-ի տեղեկացումից հետո։
Չիպերի չինական արտադրողների արժեթղթերը նույնպես էժանացել են։ Շանհայի Semiconductor Manufacturing International Corp ընկերության արժեթղթերի անկումը հասել է 2,1 տոկոսի, իսկ Hua Hong Semiconductor Ltd-ինը՝ 1,5 տոկոսի։
Չինաստանի օֆշորային յուանը կորցրել է դիրքերը դոլարի հանդեպ՝ թուլանալով 0,1 տոկոսով՝ 6,7 448 ։ Զբոսաշրջությունը եւ սպառման ակտիվացումնամրապնդել են արժույթը լուսնային օրացույցով ամանորյա տոնակատարությունների ժամանակ։
«Սա ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ տեխնոլոգիական պատերազմի հաջորդ թեժացումն ավելի նշանակալի կդարձնի եւ կարող է թուլացնել յուանի հանդեպ հարաբերակցությունը կարճաժամկետ հեռանկարում»,- ասել է Սինգապուրի Malayan Banking Berhard-ի արժութային ստրատեգ Ֆիոնա Լիմը։
Չինաստանը պատասխանել է ԱՄՆ-ի ջանքերին։ Դեկտեմբերին Պեկինը Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպություն բողոք է ներկայացրել՝ ուղղված ԱՄՆ-ի մտցրած արտահանման վերահսկողության չեղարկմանը։
Անգամ ASML-ի գլխավոր գործադիր տնօրենն է նախազգուշացրել, որ ԱՄՆ-ի պահվածքը կարող է անկանխատեսելի հետեւանքներ ունենալ։ Հունվարի 25-ին գլխավոր տնօրեն Փիտեր Վենինկը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի մտցրած արտահանման վերահսկողության միջոցները Չինաստանի դեմ կարող են ի վերջո Պեկինին մղել միկրոսխեմաների արտադրության սեփական տեխնոլոգիայի ստեղծմանը։
«Եթե նրանք չկարողանան ստանալ այդ մեքենաները, նրանք իրենք կստեղծեն դրանք»,- ասել է նա Bloomberg News-ի հարցազրույցում։ «Դա ժամանակ կխլի, բայց նրանք, ի վերջո, կհասնեն նպատակին»։

Japan and the Netherlands are ready to join the United States in restricting China's access to advanced semiconductor equipment, creating a powerful alliance that would undermine Beijing's ambitions to build its own domestic chipmaking capacity, Bloomberg reported, citing sources.
Officials from the U.S., the Netherlands and Japan are set to conclude talks Friday on a new set of restrictions on what can be supplied to Chinese companies, the sources said. Negotiations were ongoing as of Thursday evening in Washington.
The Netherlands would expand restrictions on ASML Holding NV that would prevent it from selling at least some of its equipment for so-called deep ultraviolet lithography, which is crucial to producing certain types of advanced chips and without which attempts to set up production lines may not be possible. Japan will impose similar restrictions on Nikon Corp.
The joint effort extends restrictions that the Biden administration unveiled in October that were aimed at limiting China's ability to produce its own advanced semiconductors or buy advanced chips from abroad that could help military and artificial intelligence capabilities. The three countries are home to major chipmakers, including ASML, Japan's Tokyo Electron Ltd. and U.S. Applied Materials Inc.
U.S. manufacturers complained that unilateral actions by the Biden administration allowed foreign competitors to continue operating in one of their biggest markets.
Shares of Tokyo Electron, which sold chip-making equipment to China, lost profits and fell about 1 percent after the Bloomberg report.
Chinese chipmakers also fell. Shanghai-based Semiconductor Manufacturing International Corp. extended its decline to 2.1%, and shares of Hua Hong Semiconductor Ltd. fell 1.5%.
In addition, China's offshore yuan reversed earlier gains against the dollar, weakening 0.1% to 6.7448. The currency rose to its strongest level in two weeks on signs of a rebound in tourism and consumption during the lunar New Year holiday.
China has fought back against U.S. efforts. In December, Beijing filed a complaint with the World Trade Organization seeking to overturn U.S.-imposed export controls.
Even ASML's chief executive warned that the U.S. campaign could have unintended consequences. On Jan. 25, CEO Peter Wennink said the U.S.-imposed export controls against China could end up pushing Beijing to successfully develop its own technology in advanced chipmaking equipment.