Կանաչ արդյունաբերության համար նոր ֆինանսավորում ստեղծելու Եվրահանձնաժողովի ծրագրերը բախվում են աճող դիմադրության, քանի որ ԵՄ յոթ երկրներ բացահայտորեն մերժել են այդ գաղափարը ԵՀ նամակում:
Հունվարի 26-ի նամակը, որին ծանոթացել է Reuters գործակալությունը, ստորագրվել է Չեխիայի, Դանիայի, Ֆինլանդիայի, Ավստրիայի, Իռլանդիայի, Էստոնիայի եւ Սլովակիայի կողմից եւ հասցեագրված է առեւտրի հարցերով Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Վալդիս Դոմբրովսկիսին։
Գերմանիան, Նիդեռլանդները եւ Բելգիան, թեեւ չեն ստորագրել նամակը, նույնպես դեմ են ԵՄ-ի ցանկացած նոր համատեղ փոխառությանը, ինչը հետագայում ընդլայնում է այն երկրների ցանկը, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, դեմ կքվեարկեն նման ծրագրերին, երբ ԵՄ առաջնորդները հանդիպեն փետրվարի 9-10-ը՝ դրանք քննարկելու համար:
Բոլոր 10 երկրներն ասում են, որ ԵՄ-ն պետք է օգտագործի արդեն հաստատված միջոցները, այլ ոչ թե լրացուցիչ գումարները:
ԵՄ պաշտոնյաները հատկապես մտահոգված են, որ ԱՄՆ-ի՝ ինֆլյացիայի նվազեցման մասին օրենքը, որն առաջարկում է 369 միլիարդ դոլար սուբսիդիաներ ԱՄՆ-ում էլեկտրական մեքենաներ, մարտկոցներ, հողմային տուրբիններ կամ ջրածին արտադրող ընկերություններին, կգրավի ընկերություններին ԵՄ-ից:
«Կանաչ» արդյունաբերության համար Եվրոպայի գրավչության պահպանման համար պայքարն էլ ավելի է բարդանում էներգակիրների գների պատճառով, որոնք ԵՄ-ում շատ ավելի բարձր են, քան ԱՄՆ-ում, ինչպես նաեւ ԵՄ-ի «կանաչ» ներդրումների թույլտվությունների տրամադրման երկարատեւ գործընթացների պատճառով:
Նամակում յոթ երկրներ հայտարարել են, որ ԵՄ-ն նախ պետք է ծախսեր այն գումարները, որոնք արդեն համաձայնել է հավաքել հետհամավարակային վերականգնման եւ կայունության հիմնադրամի (RRF) միջոցով՝ 800 միլիարդ եվրո դրամաշնորհների եւ էժան վարկերի տեսքով:
«Մենք պետք է ապահովենք, որպեսզի տնտեսությունը կարողանա ավելի լավ տիրապետել ԵՄ արդեն համաձայնեցված ֆինանսավորմանը։ Մինչ այժմ RRF-ի 390 միլիարդ եվրոյի դրամաշնորհներից օգտագործվել է միայն մոտ 100 միլիարդ եվրո: Ցանկացած լրացուցիչ միջոցներ պետք է հիմնված լինեն հանձնաժողովի կողմից ֆինանսավորման մնացած դեֆիցիտի մանրակրկիտ վերլուծության վրա, եւ նոր ֆինանսավորում չպետք է ներդրվի»,-ասել են նրանք։
Գերմանիան, Նիդեռլանդները եւ Բելգիան կիսում են այս տեսակետը՝ մատնանշելով վերականգնման հիմնադրամից չօգտագործված վարկերը, որոնք կառավարությունները չեն պահանջել, քանի որ նախընտրում են դրամաշնորհները:

The European Commission's plans to create new funding for the green industry are facing growing opposition as seven EU countries openly rejected the idea in a letter from the EC.
The letter, dated Jan. 26 and seen by Reuters, is signed by the Czech Republic, Denmark, Finland, Austria, Ireland, Estonia and Slovakia and addressed to European Commission Vice President for Trade Valdis Dombrovskis.
Germany, the Netherlands and Belgium, while not signing the letter, also oppose any new EU co-borrowing, further expanding the list of countries likely to vote against such plans when EU leaders meet to discuss them Feb. 9-10.
All 10 countries say the EU should use funds already approved, not additional money.
The commission says new funds are needed to level the playing field between poorer and richer countries to help their green industries against competing with China and the U.S.
EU officials are particularly concerned that the U.S. Inflation Reduction Act, which offers $369 billion in subsidies to firms making electric cars, batteries, wind turbines or hydrogen in the United States, will poach companies from the EU.
The fight to keep Europe attractive to green industry is made even more difficult by energy prices, which are much higher in the EU than in the U.S., and by the EU's lengthy green investment approval processes.
In the letter, the seven countries said the EU must first spend the money it has already agreed to raise through the €800 billion Post-Pandemic Recovery and Resilience Fund (RRF) in grants and cheap credit.
Germany, the Netherlands and Belgium shared this view, pointing to unused loans from the recovery fund that governments did not apply for because they preferred grants.
The letter said that instead of looking for new money, the EU should cut red tape for investments and make progress on its Capital Markets Union, a project that has dragged on since 2014.