Եգիպտոսի ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրին իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովին է փոխանցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի ուղերձը Ուկրաինայի իրավիճակի վերաբերյալ, հաղորդում է «Интерфакс»-ը։
«Պարոն նախարարը փոխանցել է պետքարտուղար Բլինքենի ուղերձը։ Նա վերջերս այցելել Էր Կահիրե։ Ես դա հաստատում եմ»,-ասել է Լավրովը երեքշաբթի Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ ամփոփելով իր եգիպտացի գործընկերոջ հետ բանակցությունների արդյունքները։
Լավրովի խոսքով՝ Ռուսաստանը միշտ պատրաստ է լսել ցանկացած լուրջ առաջարկ, որն ուղղված է ներկա իրավիճակի կարգավորմանը։ «Այդ իմաստով մենք հերթական անգամ պարոն նախարարի միջոցով լսեցինք ուղերձ առ այն, որ «Ռուսաստանը պետք է դադարեցնի», «Ռուսաստանը պետք է հեռանա», եւ այդ ժամանակ ամեն ինչ լավ կլինի»,-ասել է Լավրովը։

Глава МИД Египта Самех Шукри передал российскому коллеге Сергею Лаврову послание от госсекретаря США Энтони Блинкена по ситуации на Украине, передает Интерфакс.
«Господин министр... сказал, что передал определенное послание госсекретаря Блинкена, который был недавно с визитом в Каире. Я это подтверждаю», - сказал Лавров во вторник на пресс-конференции в Москве по итогам переговоров со своим египетским коллегой.
По словам главы МИД РФ, «Россия всегда готова выслушать любое серьезное - я это слово подчеркну - предложение, которое направлено на урегулирование всей нынешней ситуации в ее всеобъемлющем контексте». «В этом смысле мы услышали в очередной раз через господина министра послание о том, что «Россия должна прекратить», «Россия должна уйти», и тогда все будет хорошо», - сказал глава российского МИД.