Եգիպտոսի ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրին իր ռուս գործընկեր Սերգեյ Լավրովին է փոխանցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի ուղերձը Ուկրաինայի իրավիճակի վերաբերյալ, հաղորդում է «Интерфакс»-ը։
«Պարոն նախարարը փոխանցել է պետքարտուղար Բլինքենի ուղերձը։ Նա վերջերս այցելել Էր Կահիրե։ Ես դա հաստատում եմ»,-ասել է Լավրովը երեքշաբթի Մոսկվայում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ ամփոփելով իր եգիպտացի գործընկերոջ հետ բանակցությունների արդյունքները։
Լավրովի խոսքով՝ Ռուսաստանը միշտ պատրաստ է լսել ցանկացած լուրջ առաջարկ, որն ուղղված է ներկա իրավիճակի կարգավորմանը։ «Այդ իմաստով մենք հերթական անգամ պարոն նախարարի միջոցով լսեցինք ուղերձ առ այն, որ «Ռուսաստանը պետք է դադարեցնի», «Ռուսաստանը պետք է հեռանա», եւ այդ ժամանակ ամեն ինչ լավ կլինի»,-ասել է Լավրովը։

Egyptian Foreign Minister Sameh Shoukry delivered to his Russian counterpart Sergey Lavrov a message from U.S. Secretary of State Antony Blinken on the situation in Ukraine, Interfax reported.
"Mr. Secretary ... said he conveyed a certain message from Secretary of State Blinken, who was recently on a visit to Cairo. I confirm this," Lavrov said Tuesday at a news conference in Moscow following talks with his Egyptian counterpart.
According to the Russian foreign minister, "Russia is always ready to listen to any serious - I will emphasize this word - proposal that is aimed at resolving the entire current situation in its comprehensive context." "In this sense, we have heard once again through Mr. Minister the message that 'Russia must stop', 'Russia must leave' and then everything will be fine," the Russian Foreign Minister said.