Իրանի հարավում սկսվել են նավթային կոքսի խոշոր գործարանի շինարարական աշխատանքները, եւ իշխանությունները հուսով են, որ 2,2 միլիարդ դոլար արժողությամբ նախագիծը կօգնի կրճատել երկրի ներմուծման մեծ ծախսերը եւ հազարավոր աշխատատեղեր կստեղծի տարածաշրջանում, հաղորդում է Tasnim-ը:
Իրանի նավթի նախարար Ջավադ Օվջին շաբաթ օրը Պարսից ծոցի ափին գտնվող Բանդար Աբասի նավթավերամշակման գործարանում նախագիծ է սկսել Իսլամական հեղափոխության առաջնորդ այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեիի ավագ օգնականի հետ միասին:
Ըստ Օվջիի, նախագիծը կհանգեցնի Բանդար Աբասի նավթավերամշակման գործարանի արտադրանքի զգալի ավելացմանն ու դիվերսիֆիկացմանը եւ կստեղծի մոտ 8 հազար նոր աշխատատեղ:
Իրանն իր պողպատի եւ ալյումինի ձուլարանների համար տարիներ շարունակ ներկրել է ասեղ եւ սպունգային նավթային կոքս: Այժմ նախատեսվում է տարեկան 620 հազար մետր տոննա սպունգային կոքս արտադրել:

На юге Ирана начались строительные работы на крупном заводе по производству нефтяного кокса, и власти страны надеются, что проект стоимостью 2,2 миллиарда долларов поможет сократить значительные расходы страны на импорт и создать тысячи рабочих мест в регионе, сообщает Tasnim.
Министр нефти Ирана Джавад Овджи запустил проект на нефтеперерабатывающем заводе в Бандар-Аббасе на побережье Персидского залива в субботу вместе со старшим помощником лидера Исламской революции аятоллы Сейеда Али Хаменеи.
По словам Овджи, проект приведет к значительному увеличению и диверсификации продукции на нефтеперерабатывающем заводе в Бандар-Аббасе и создаст около 8000 новых рабочих мест.
Иран годами импортировал игольчатый и губчатый нефтяной кокс для своих сталелитейных заводов и алюминиевых заводов, но теперь обладает технологией для его производства внутри страны. Ожидается, что после завершения строительства нефтеперерабатывающий завод в Бандар-Аббасе будет производить 620 000 метрических тонн губчатого кокса в год.