Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառության ցուցանիշն աննախադեպ է եղել եւ կազմել է 710 մլն դոլար։ Այս մասին փետրվարի 9-ին «Հայ-իրանական հարաբերությունները ընդհանուր շահերի համատեքստում» թեմայով քննարկման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարարության Սահմանակից պետությունների վարչության խորհրդական Գրիգոր Մելքոնյանը։
Նա հավելեց, որ 2021 թվականին այս ցուցանիշը կազմել է 503 մլն դոլար։ «2022 թվականին աճը կազմել է մոտավորապես 41 տոկոս։ Սա մոտ է 1 մլրդ դոլարի նախատեսված սահմանին, որին մենք շատ արագ ենք մոտենում»,- շեշտեց պաշտոնյան։
Մելքոնյանը նշեց, որ երկրները մտադիր են այդ ցուցանիշը հասցնել 3 մլրդ դոլարի, իսկ ապրանքափոխանակության ցուցանիշը՝ մինչեւ 5 մլն տոննա։

The trade turnover between Iran and Armenia was unprecedented at $710 million, said Grigor Melkonyan, Advisor of the Department for Neighboring Countries of the Armenian Foreign Ministry, during the February 9 discussion on "Armenian-Iranian relations in the context of common interests."
He added that in 2021 the figure was $503 million. "The growth in 2022 was about 41%. This is close to the target of $1 billion, which we are moving toward very quickly," the official stressed.
Melkonyan noted that the countries intend to bring the figure to $3 billion and the index of trade exchange to 5 million tons.