Կիպրոսի բնակիչները կիրակի օրը գնացել են ընտրատեղամասեր՝ մասնակելու նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի քվեարկությանը, հայտնում է Reuters- լրատվական գործակալությունը։
Կիպրոսում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ են մտել երկու պրոֆեսիոնալ դիվանագետներ՝ նախկին արտգործնախարար 49-ամյա Նիկոս Խրիստոդուլիդիսը եւ 66-ամյա Անդրեաս Մավրոյանիսը, ով գլխավոր բանակցողն էր կիպրոսցի թուրքերի հետ խաղաղ բանակցություններում, ինչպես նաեւ Կիպրոսի նախկին մշտական ներկայացուցիչը Միավորված ազգերի կազմակերպությունում։
Քվեարկելու իրավունք ունեն մոտ 561 հազար կիպրացի հույներ: Ընտրատեղամասերը բացվել են GMT ժամային գոտու համաձայն 05։00-ին եւ կփակվեն GMT 16։00-ին: Ակնկալվում է, որ իշխանությունները հաղթողին կհայտարարեն մինչեւ GMT 18:00-ն:
Մնացած երկու թեկնածուներն էլ անկախ են, ընդ որում Խրիստոդուլիդիսին աջակցում են փոքրաթիվ կենտրոնական եւ աջ կենտրոնամետ կուսակցություններ, իսկ Մավրոյանիսին՝ Կիպրոսի աշխատավոր ժողովրդի առաջադիմական կուսակցության ձախ թեւը:
Կիպրոսի գործող նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսին Միավորված դեմոկրատական կուսակցությունից օրինականորեն արգելված է առաջադրվել երրորդ ժամկետի համար: Սակայն տեղեկություններ են շրջանառվել, որ նա ցանկանում էր, որ կուսակցությունը աջակցի Խրիստոդուլիդեսին։
Հաջորդ նախագահը կբախվի մարտահրավերների՝ սկսած էթնիկորեն բաժանված կղզում կիպրոսցի թուրքերի հետ վերամիավորման բանակցություններում առկա փակուղուց եւ աշխատանքային վեճերից, որոնք բորբոքվում են աճող գնաճի հետեւանքով, մինչեւ կոռուպցիոն սկանդալների հետեւանքներն ու անօրինական միգրացիայի աճը:

Cypriots went to the polls on Sunday to vote in the second round of the presidential election, Reuters reported.
Two professional diplomats, Nikos Christodoulidis, 49, a former foreign minister, and Andreas Mavroyiannis, 66, who was the chief negotiator in peace talks with Turkish Cypriots and a former permanent representative of Cyprus to the United Nations, went to the second round of presidential elections in Cyprus.
Both remaining candidates are independents, with Christodoulidis supported by a small number of centrist and center-right parties and Mavroyiannis supported by the left wing of the Progressive Party of the Working People of Cyprus.
The incumbent president of Cyprus, Nicos Anastasiades of the Democratic Rally Party, is not allowed by law to run for a third term and has stated that he supports the party line. But there were reports circulating that he wanted the party to support Christodoulides.
The next president will face problems ranging from a stalemate in negotiations over reunification with Turkish Cypriots on an ethnically divided island and labor disputes caused by skyrocketing inflation, to the effects of corruption scandals and a surge in illegal migration.