Տասնյակ արաբական եւ իսլամական առաջնորդներ եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ կիրակի օրը դատապարտել են իսրայելական իշխանությունների վերջին քայլերը Երուսաղեմում եւ Հորդանան գետի Արեւմտյան ափին, որտեղ Իսրայելի եւ պաղեստինցիների միջեւ բռնության աճ է գրանցվել, հաղորդում է Associated Press-ը:
Կահիրեում Արաբական պետությունների լիգայի կողմից կազմակերպված հանդիպմանը մասնակցել են Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ աս-Սիսին, Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդը եւ Պաղեստինի նախագահ Մահմուդ Աբասը, ինչպես նաեւ բազմաթիվ արտաքին գործերի նախարարներ եւ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Հանդիպման ժամանակ ելույթ ունեցողներն իրենց հայտարարություններում դատապարտել են Իսրայելի միակողմանի միջոցառումները Երուսաղեմում եւ Հորդանան գետի Արեւմտյան ափին, ներառյալ տների քանդումը եւ բնակավայրերի ընդլայնումը:
Նրանք նաեւ դատապարտել են իսրայելցի պաշտոնյաների այցելությունները Ալ-Աքսա մզկիթի տարածք:
Ալ-Սիսին նախազգուշացրել է սարսափելի հետեւանքների մասին՝ ասելով, որ դրանք «բացասաբար կազդեն իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտությունը կարգավորելու ապագա բանակցությունների վրա»:
Նրա խոսքով, նման միջոցները կկանխեն հակամարտության երկար սպասված լուծումը երկու պետությունների համակեցության հիման վրա, ինչը «երկու կողմերին եւ ողջ Մերձավոր Արեւելքը բարդ եւ լուրջ տարբերակների առջեւ կգանգնեցնի»։
Իր հերթին, Պաղեստինի նախագահն ասել է, որ իր վարչակազմը կդիմի ՄԱԿ-ին եւ նրա գործակալություններին ու լուծում կպահանջի՝ ի պաշտպանություն երկու պետությունների համակեցության:

Dozens of Arab and Islamic leaders and dignitaries on Sunday condemned recent measures by Israeli authorities in Jerusalem and the West Bank, where violence between Israel and the Palestinians has flared, The Associated Press reported.
The meeting in Cairo was organized by the Arab League and was attended by Egyptian President Abdel Fattah al-Sissi, King Abdullah II of Jordan and Palestinian President Mahmoud Abbas, as well as many foreign ministers and senior officials.
The speakers at the meeting, in their statements, condemned Israeli unilateral measures in Jerusalem and the West Bank, including house demolitions and settlement expansion.
They also condemned visits by Israeli officials to the Al-Aqsa Mosque compound.
Al-Sissi warned of the dire consequences of any Israeli measures to change the status quo of the site, saying that they would negatively affect future negotiations to resolve the Israeli-Palestinian conflict.
Such measures, he said, would hinder the long-awaited two-state solution to the conflict, leaving both sides and the entire Middle East facing difficult and serious options.
For his part, the Palestinian President said that his administration would turn to the United Nations and its agencies and demand a resolution in defense of the two-state solution to the conflict.