Իսրայելական որոնողափրկարարական «United Hatzalah» խումբը հեռանում է Թուրքիայից՝ վեց օր տեղում մնալուց հետո՝ խմբի դեմ «անվտանգության զգալի սպառնալիքի» պատճառով, հաղորդում է CNN-ը՝ վկայակոչելով խմբի հայտարարությունը։
«United Hatzalah»-ի գործադիր տնօրեն Էլի Փոլակը եւ օպերատիվ գծով փոխնախագահ Դով Մեյզելը ասել են, որ իրենք «հետախուզական տեղեկատվություն են ստացել իսրայելական պատվիրակության համար հստակ եւ անմիջական սպառնալիքի մասին, եւ մենք պետք է առաջին հերթին դնենք մեր անձնակազմի անվտանգությունը»:
«Մենք գիտեինք, որ որոշակի մակարդակի ռիսկ կա մեր թիմը Թուրքիայի այս տարածք ուղարկելու մեջ, որը մոտ է սիրիական սահմանին, սակայն մենք անհրաժեշտ քայլեր ենք ձեռնարկել՝ մեղմելու սպառնալիքը՝ հանուն կյանքեր փրկելու մեր առաքելության», - ասել է Մեյզելը:
Որոշումն ընդունվել է «Իսրայելի պաշտպանության ուժերի ղեկավարների, ներքին ճակատի հրամանատարության եւ որոնողափրկարարական ստորաբաժանումների հետ համատեղ գնահատումից հետո, որը տեղի է ունեցել շաբաթ երեկոյան», - ասել են նրանք:
Խմբի մեկնման արագության եւ «անվճար ինքնաթիռների բացակայության» պատճառով ամերիկացի հանրապետական ​​հանգուցյալ Շելդոն Ադելսոնի այրին՝ Միրիամ Ադելսոնը, նվիրաբերել է իր անձնական ինքնաթիռը՝ թիմը կիրակի օրը Իսրայել վերադարձնելու համար:
Իսրայելական երկրորդ օգնության խումբը՝ IsraAID-ը, շարունակում է գործել Թուրքիայում։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Ավստրիայից եւ Գերմանիայից ժամանած փրկարարական խմբերը ժամանակավորապես դադարեցրել էին իրենց աշխատանքը Թուրքիայում՝ հայտարարելով «անվտանգության ռիսկերի» եւ «անհայտ խմբերի» միջեւ բախումների մասին։

Израильская поисково-спасательная группа United Hatzalah покидает Турцию после шести дней пребывания на земле из-за «значительной угрозы безопасности», направленной против группы, передает CNN со ссылкой на заявление группы.
Исполнительный директор United Hatzalah Эли Поллак и вице-президент по операциям Дов Майзель заявили, что он «получили разведданные о конкретной и непосредственной угрозе израильской делегации, и мы должны поставить безопасность нашего персонала на первое место».
«Мы знали, что существует определенный уровень риска при отправке нашей команды в этот район Турции, который находится недалеко от сирийской границы, но мы предприняли необходимые шаги, чтобы смягчить угрозу ради нашей миссии по спасению жизней», - сказал Майзель.
Решение было принято после «совместной оценки ситуации с руководителями (Израильских сил обороны), командованием тыла и поисково-спасательными  подразделениями, которые имели место в субботу вечером», - сказали они.
Из-за скорости вылета группы и «нехватки свободных самолетов» вдова покойного американского республиканца-донора Шелдона Адельсона Мириам Адельсон пожертвовала свой частный самолет, чтобы доставить команду обратно в Израиль в воскресенье.
Вторая израильская группа помощи, IsraAID, продолжает действовать в Турции.
Напомним, что ранее свои работы в Турции временно приостановили спасательные группы из Австрии и Германии, заявив о «рисках безопасности» и столкновениях между «неопознанными группами».