Զինծառայող Դավիթ Գիշյանի կյանքի իրավունքի խախտման առնչությամբ Ադրբեջանի դեմ Եվրոպական դատարան գանգատ է նախապատրաստվում: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Միազգային եւ համեմատական իրավունքի կենտրոնի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը:
Սահակյանն ասաց, որ փորձաքննության արդյունքներն առկա են եւ ակնհայտ է, որ Գիշյանի մահվան առնչությամբ Ադրբեջանի պատասխանատվություն գոյություն ունի:
«Կյանքի իրավունքի խախտման առնչությամբ գանգատ է նախապատրաստվում: Այստեղ նախ պետությունը թերացել է՝ անհետաձգելի բուժօգնություն ցուցաբերելու հարցում, մյուս կողմից նաեւ կենդանության օրոք դեռեւս հասցվել են վնասվածքներ, որոնք կյանքի հիմքի հետ կապված հարցեր են առաջացնում: Այսինքն՝ այս երկու փաստերի համակցությամբ կարծում ենք, որ Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվություն կրի Գիշյանի կյանքի համար»,- ասաց Սիրանուշ Սահակյանը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարվա սեպտեմբերյան մարտերին վիրավորում ստացած զինծառայող Դավիթ Գիշյանին ադրբեջանցիներն իբրեւ վիրակապում էին, որոշ ժամանակ անց հայտնի դարձավ, որ զինծառայողը մահացել է: Սեպտեմբերի 17-ին Ադրբեջանը Հայաստանին էր հանձնել 32 հայ զինծառայողի մարմին, որոնց թվում էր նաեւ Դավիթի մարմինը։

A complaint is being prepared to the European Court of Human Rights in connection with violation of soldier David Gishyan's right to life, representative of Armenian prisoners of war and their legal successors in the ECHR Siranush Sahakyan told NEWS.am.
According to her, the results of the expertise are available and it is obvious that Azerbaijan is responsible for Gishyan's death. "A complaint is being prepared for violation of the right to life. Here, first, the state did not provide emergency medical care, on the other hand, the injuries were caused while alive. When these two facts are combined, we believe that Azerbaijan must be held responsible for Gishyan's life," stressed Siranush Sahakyan.
Soldier David Gishyan was wounded during Azerbaijan's September aggression last year. He was reportedly wounded, captured and even allegedly bandaged. However, on September 17 Azerbaijan handed over the bodies of 32 Armenian servicemen to Armenia, including David's body.