Քանի որ մոտենում է Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժման առաջին տարելիցը, ԱՄՆ պաշտոնյաները Ուկրաինայի ղեկավարությանը հայտարարում են, որ նրանք բախվում են պատերազմի հետագիծը փոխելու շրջադարձային կետին:
Ինչպես նշում է թերթը, նրանք մեծացնում են ճնշումը Կիեւի վրա՝ մարտի դաշտում զգալի նվաճումների հասնելու համար, մինչդեռ ԱՄՆ-ից եւ նրա դաշնակիցներից զենքի եւ օգնության մատակարարումներն աճում են։
Չնայած «այնքան, որքան պահանջվում է» Ուկրաինային աջակցելու խոստումներին, Բայդենի պաշտոնատար ներկայացուցիչներն ասում են, որ Կոնգրեսի եւ Ամերիկայի դաշնակիցների օգնության վերջին փաթեթները պատերազմի ընթացքը վճռականորեն շրջելու Կիեւի լավագույն հնարավորությունն են:
Մի քանի պաշտոնատար անձինք նշել են երկկուսակցական ուժեղ աջակցությունը, որն ուղեկցել է Ուկրաինային օգնության յուրաքանչյուր փաթեթը՝ հավելելով, որ Կոնգրեսը Սպիտակ տանը տվել է ավելին, քան նա խնդրել է: Ընդ որում՝ նրանք խոստովանել են, որ դա արվել է Ներկայացուցիչների պալատի եւ Սենատի ղեկավարությամբ, որը գլխավորում են դեմոկրատները:
«Մենք կշարունակենք փորձել նրանց ներշնչել, որ մենք չենք կարող հավերժ ամեն ինչ եւ ամեն բան անել»,- ասել է Բայդենի վարչակազմի բարձրաստիճան աղբյուրը՝ նկատի ունենալով Ուկրաինայի առաջնորդներին: Անանուն աղբյուրը հավելել է, որ վարչակազմը «շատ վճռականորեն այն կարծիքին է», որ դժվար կլինի շարունակել նույն մակարդակի անվտանգային եւ տնտեսական օգնություն ստանալ Կոնգրեսից:
«Այդ «այնքան, որքան անհրաժեշտ է»-ն, վերաբերում է հակամարտության մասշտաբին,- հավելել է նա,- Դա չի վերաբերում օգնության ծավալին»։
Բարձրաստիճան աղբյուրը նաեւ ասել է, որ Բայդենի վարչակազմը կշարունակի պահանջել այնքան ֆինանսավորում, որքան, նրա կարծիքով, անհրաժեշտ է Ուկրաինային, ինչպես դա արել է պատերազմի ողջ ընթացքում: Սակայն նա ընդգծել է, թե որեւէ երաշխիք չկա, որ Կոնգրեսը կհաստատի այդ խնդրանքները։ Հանրապետականները հունվարին վերահսկողության տակ են առել Ներկայացուցիչների պալատը, եւ թեեւ շատ առանցքային օրենսդիրներ աջակցություն են հայտնել շարունակական ֆինանսավորմանը, կուսակցությունները նաեւ ստիպված են պայքարել ծայրահեղ աջակողմյան թեւի հետ, որը թերահավատություն կամ անհամաձայնություն է հայտնել պատերազմի համար լրացուցիչ միջոցների տրամադրմանը:
«Արեւելյան Ուկրաինայում պատերազմը վերջին ամիսներին վերածվել է դանդաղ առօրյայի, եւ կողմերից ոչ մեկը առավելություն չի ստանում: Բայդենի պաշտոնական ներկայացուցիչները կարծում են, որ շրջադարձային պահը կգա այս գարնանը, երբ սպասվում է, որ Ռուսաստանը հարձակման կանցնի, իսկ Ուկրաինան՝ հակահարձակման՝ փորձելով վերականգնել կորցրած տարածքները:
Հետագա մի քանի ամիսների կրիտիկական բնույթի մասին Կիեւին արդեն հայտնել են Բայդենի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, այդ թվում՝ Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի տեղակալ Ջոն Ֆայները, պետքարտուղարի տեղակալ Վենդի Շերմանը եւ պաշտպանության փոխնախարար Քոլին Քալը, որոնք բոլորը հունվարին այցելել են Ուկրաինա»,- գրում է թերթը։

По мере приближения первой годовщины российского вторжения в Украину официальные лица США заявляют руководству Украины, что они сталкиваются с поворотным моментом для изменения траектории войны, пишет The Washington Post.
Как отмечает издание, они усиливают давление на Киев, чтобы добиться значительных успехов на поле боя, в то время как поставки оружия и помощи от Соединенных Штатов и их союзников растут.
Несмотря на обещания поддерживать Украину «столько, сколько потребуется», официальные представители Байдена говорят, что недавние пакеты помощи от Конгресса и союзников Америки представляют собой лучший шанс Киева решительно изменить ход войны.
Несколько официальных лиц отметили сильную двухпартийную поддержку, которая сопровождала каждый пакет помощи Украине, добавив, что Конгресс дал Белому дому больше, чем он просил. При этом они признали, что это было сделано под руководством Палаты представителей и Сената, возглавляемых демократами.
«Мы будем продолжать пытаться внушить им, что мы не можем делать все и вся вечно», - заявил высокопоставленный источник в  администрации Байдена, имея в виду украинских лидеров. Анонимный источник добавил, что администрация «очень твердо придерживается мнения» о том, что будет трудно продолжать получать тот же уровень безопасности и экономической помощи от Конгресса.
« Это «столько, сколько потребуется» относится к масштабу конфликта», - добавил он,  - Это не относится к объему помощи».
Высокопоставленный источник также заявил, что администрация Байдена продолжит запрашивать столько финансирования, сколько, по ее мнению, необходимо Украине,  как она делала на протяжении всей войны. При этом он подчеркнул, что нет никаких гарантий, что Конгресс одобрит эти запросы. Республиканцы взяли под контроль Палату представителей в январе, и хотя многие ключевые законодатели выразили поддержку продолжению финансирования, партии также приходится бороться с крайне правым флангом, который выразил скептицизм или несогласие с выделением дополнительных средств на войну.
«Война в последние месяцы превратилась в медленную рутину на востоке Украины, и ни одна из сторон не одерживает верх. Официальные представители Байдена полагают, что поворотный  момент наступит этой весной, когда ожидается, что Россия начнет наступление, а Украина перейдет в контрнаступление в попытке вернуть утраченные территории.
Критический характер следующих нескольких месяцев уже был доведен до сведения Киева в резких выражениях высокопоставленными представителями Байдена, включая заместителя советника по национальной безопасности Джона Файнера, заместителя госсекретаря Венди Шерман и заместителя министра обороны Колина Кала, и все они посетили Украину в январе», - пишет издание.