Ռուսական զորքերը ճեղքել են ուկրաինական ուժերի պաշտպանության երկու գիծ Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունում, ուկրաինացիները երեք կիլոմետր նահանջել են մինչ այդ իրենց զբաղեցրած դիրքերից, տեղեկացրել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը։
«ԿՌՕ-ի (Կենտրոնական ռազմական օկրուգ) մոտոհրաձիգները ճեղքել են հակառակորդի էշելոնացված պաշտպանությունը ԼԺՀ-ի անտառոտ տեղանքում։ <...> Ռուս զինծառայողների գրոհին չի դիմացել անգամ պաշտպանության ավելի լավ ամրացված երկրորդ գիծը»,- նշվել է գերատեսչության թելեգրամ-ալիքի հրապարակման մեջ։
Պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ ուկրաինացի զինվորականներն ականապատել էին շրջանը «ՆԱՏՕ-ական նմուշի» հակահետեւակային ականներով։ Չնայած դրան՝ ռուս զինվորականներն ամրացել են բնագծերում եւ շարունակել հարձակումը։

Российские войска прорвали две линии обороны украинских сил в Луганской народной республике, последние отступили на расстояние до трех километров от ранее занимаемых позиций, сообщает Минобороны России.
«Мотострелки ЦВО (Центрального военного округа) прорвали эшелонированную оборону противника в лесистой местности в ЛНР. <...> Прорыв российских военнослужащих не удержала даже более укрепленная вторая линия обороны», — говорится в публикации ведомства в телеграм-канале.
По данным Минобороны, украинские военные, прикрывая отход, дистанционно заминировали район противопехотными минами «натовского образца». Несмотря на это, российские военные закрепились на рубежах и продолжили наступление.