Հորդանանի արտաքին գործերի նախարար Այման աս-Սաֆադին 2011 թվականին Սիրիայում հակամարտության սկզբից ի վեր առաջին անգամ Դամասկոս է ժամանել։
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադն ընդունել է Հորդանանի արտաքին գործերի նախարար Այման Աս-Սաֆադիին, հայտնում է SANA-ն։
Աս-Սաֆադին Սիրիայի նախագահին է փոխանցել թագավոր Աբդալլահ II-ի ողջույններն ու ցավակցությունները եւ ընդգծել, որ Հորդանանը, նրա ղեկավարությունը եւ ժողովուրդը համերաշխ են սիրիացի ժողովրդի հետ աղետալի երկրաշարժի հետեւանքների հաղթահարման հարցում։ Թագավորի հրամանով օգնությունը կշարունակվի։
Ավելին, Հորդանանի կողմը կձեռնարկի բոլոր հնարավոր միջոցները, որպեսզի օգնի սիրիացիներին հաղթահարել իրենց բաժին ընկած փորձությունները եւ աջակցի սիրիական կառավարության ջանքերին այս ուղղությամբ, նշում է սիրիական լրատվամիջոցը:
Աս-Սաֆադիի խոսքով, աշխարհի երկրները պետք է հաղթահարեն այս աղետը՝ առաջնորդվելով մարդասիրական սկզբունքներով։ Անհրաժեշտ օգնությունը պետք է տրամադրվի աղետի բոլոր շրջաններին՝ առանց խտրականության եւ քաղաքականացման։
«Իր կողմից նախագահ Ասադն իր երախտագիտությունն է հայտնել եղբայրական Հորդանանի պաշտոնական եւ ժողովրդական դիրքորոշման համար»,- գրում է SANA-ն։
Կողմերն ընդգծել են երկկողմ համագործակցության կարեւորությունը, քանի որ Սիրիայի եւ Հորդանանի մերձավոր հարեւանությունը հուշում է, որ երկու ժողովուրդները բախվում են նույն մարտահրավերներին եւ հանգամանքներին, ինչը միեւնույն ժամանակ հնարավորություններ է բացում բազմաթիվ ոլորտներում համատեղ գործողությունների համար՝ ի շահ եղբայրական երկու երկրների ժողովուրդների:
Ավելի վաղ Բելառուսից եւ Հորդանանից ժամանած երեք ինքնաթիռներ վայրէջք են կատարել Դամասկոսի եւ Հալեպի օդանավակայաններում՝ երկրաշարժից տուժածներին հումանիտար օգնություն տրամադրելով։
Դամասկոսում Հորդանանի հյուպատոս Անվար Բադավին հայտնել է, որ սա իր երկրից երկրորդ հատուկ չվերթն է, որը բերել է 12 տոննա բժշկական օգնություն։ Երկու օր առաջ Ամմանը «Նասիբ» սահմանային անցակետով ուղարկել է 14 բեռնատարներից բաղկացած երկու շարասյուն՝ սննդամթերքով եւ դեղորայքով։ Առաջիկայում օգնությունը կշարունակվի, հաստատել է հյուպատոսը։

Глава МИД Иордании Айман Ас-Сафади прибыл в Дамаск впервые с 2011 года – c начала конфликта в Сирии.
Президент Сирии Башшар Аль-Асад принял главу МИД Иордании Аймана Ас-Сафади, передает САНА.
Ас-Сафади передал президенту Сирии приветствия и соболезнования короля Абдаллы II и подчеркнул, что Иордания, ее руководство и народ солидарны с сирийским народом в преодолении последствий катастрофического землетрясения. По распоряжению короля, помощь будет продолжена.
Более того, иорданской стороной будут предприняты всевозможные меры для помощи сирийцам справиться с выпавшими на их долю испытаниями и поддержки усилий сирийского правительства в этом направлении, отмечает сирийское СМИ.
По словам Ас-Сафади, страны мира должны справиться с этой катастрофой, руководствуясь гуманитарными принципами. Необходимая помощь должна доставляться во все районы стихийного бедствия без дискриминации и политизации.
«Со своей стороны президент Асад выразил признательность за официальную и народную позицию братской Иордании», - пишет САНА.
Стороны подчеркнули важность двустороннего сотрудничества, потому что близкое соседство Сирии и Иордании предполагает, что два народа сталкиваются с одинаковыми вызовами и обстоятельствами, что в то же время открывает возможности для совместных действий во многих областях в интересах народов двух братских стран.
Ранее в аэропортах Дамаска и Алеппо приземлились три самолета из Беларуси и Иордании с гуманитарной помощью для пострадавших от землетрясения.
Консул Иордании в Дамаске Анвар Бадави сообщил, что это уже второй спецрейс из его страны, который привез 12 тонн медицинской помощи. Два дня назад Амман через пограничный переход «Насиб» отправил два конвоя из 14 грузовиков с продовольствием и медикаментами. В ближайшее время помощь будет продолжена, подтвердил консул.