Հունաստանը եւ Բուլղարիան կքննարկեն անմշակ նավթի փոխադրման խողովակաշարի նախագծի վերսկսման հնարավորությունը՝ Էգեյան ծովում հունական Ալեքսանդրուպոլիս նավահանգստից բուլղարական սեւծովյան Բուրգաս նավահանգիստ։ Հինգշաբթի այս մասին ասել է Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը, հայտնում է Reuters-ը։
Բուլղարիան մտադիր է 300 կմ երկարությամբ տրանսբալկանյան նավթամուղ կառուցել՝ Սեւ ծովի իր միակ նավթավերամշակման գործարանին ոչ ռուսական անմշակ նավթ մատակարարելու համար։
Աթենքում Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադեւի հետ հանդիպումից հետո Միցոտակիսն ասել է, որ խողովակաշարի շնորհիվ Բուլղարիան կարող է մատակարարման այլընտրանքային աղբյուրներ ունենալ եւ վառելիքի տեղափոխման «ավելի անվտանգ, արագ եւ էժան» ճանապարհ՝ շրջանցելով ծանրաբեռնված Բոսֆորի նեղուցը:
Քանի որ Ուկրաինայում հակամարտության ֆոնին Ռուսաստանը դադարեցրել է գազամատակարարումները Բուլղարիա, Հունաստանն որպես լուծում առաջարկել է Ռեւիտակս կղզում գտնվող հեղուկ գազի իր միակ տերմինալը։
Երկու երկրները պայմանավորվել են նաեւ, որ հունական էլեկտրաէներգիա արտադրողները կկարողանան գազ պահեստավորել Բուլղարիայում, մինչդեռ բուլղարական ընկերությունները կարող են օգտվել հունական տերմինալից, ասել է Միցոտակիսը:
«Երկու երկրներն էլ կունենան երաշխավորված մուտք դեպի կարեւոր ենթակառուցվածքներ իրենց էներգետիկ անվտանգության համար»,- ասել է նա։
Հունաստանը նպատակ ունի դառնալ գազի համար հիմնական եվրոպական տարանցիկ երթուղին, որը Բալկանյան տարածաշրջան է հասնում Միջերկրական ծովով այնուհետ դեպի հյուսիս՝ մշակվող նոր գազային ենթակառուցվածքի շնորհիվ:
Անցյալ տարի Աթենքն ավելացրել է հեղուկ բնական գազի մատակարարումները հիմնականում ԱՄՆ-ից եւ Եգիպտոսից։
Գազի ցանցի օպերատոր DESFA-ն նախատեսում է մինչև 2032 թվականը ծախսել մոտ 1 միլիարդ եվրո ցանցն ընդլայնելու համար, ինչը Հունաստանին թույլ կտա գրեթե քառապատկել գազի արտահանումը հարեւան երկրներ։

Греция и Болгария рассмотрят возможность возобновления проекта трубопровода для транспортировки сырой нефти из греческого порта Александруполис на Эгейском море в болгарский черноморский порт Бургас, заявил в четверг премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис, сообщает Reuters.
Болгария намерена построить трансбалканский нефтепровод протяженностью 300 км, чтобы обеспечить поставки нероссийской сырой нефти для своего единственного нефтеперерабатывающего завода на Черном море.
После встречи с президентом Болгарии Руменом Радевым в Афинах Мицотакис заявил, что благодаря данному трубопроводу Болгария может получить альтернативные источники поставок и «более безопасный, быстрый и дешевый» способ транспортировки топлива с использованием нефтяных танкеров в обход перегруженного Босфорского пролива.
Поскольку Россия прекратила поставки газа в Болгарию на фоне конфликта в Украине,  Греция предложила в качестве решения свой единственный терминал сжиженного природного газа на острове Ревитакса к западу от Афин.
Две страны также договорились, что греческие производители электроэнергии смогут хранить газ в Болгарии, в то время как болгарские компании могли бы воспользоваться услугами греческого терминала, заявил Мицотакис.
«Обе страны получат гарантированный доступ к критически важной инфраструктуре для своей энергетической безопасности», - сказал он.
Греция стремится стать ключевым европейским транзитным маршрутом для газа, идущего в Балканский регион через Средиземное море и далее на север, благодаря разрабатываемой новой газовой инфраструктуре.
В прошлом году Афины увеличили поставки сжиженного природного газа (СПГ), в основном из США и Египта.
Оператор газовых сетей DESFA планирует потратить около 1 миллиарда евро на расширение пропускной способности сети к 2032 году, что позволит Греции почти в четыре раза увеличить экспорт газа в соседние страны.