Ադրբեջանի կողմից նոր էսկալացիայի հրահրման վտանգը շարունակում է մնալ բարձր: Այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ԱԳՆ-ում Եվրոպայի Խորհրդի Հայաստանի համար իրականացվող գործողությունների 2023-2026թ.թ. ծրագրի մեկնարկի արարողության շրջանակում իր ելույթում:
«Մենք ապրում ենք անվտանգային բազում սպառնալիքներով լի տարածաշրջանում: Ավելի քան 2 ամիս է, ինչ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով շարունակվում է հումանիտար ճգնաժամը ԼՂ-ում»,-ասել է Միրզոյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց, բազմաթիվ անհետ կորած անձանց և բռնի անհետացածների ճակատագիրը մնում է չպարզված: 2021 թվականի մայիսին և նոյեմբերին, ինչպես նաև 2022 թ սեպտեմբերին ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքով ՀՀ ինքնիշխան տարածքները հայտնվել են ադրբեջանական օկուպացիայի ներքո: «Իսկ Ադրբեջանի կողմից նոր էսկալացիայի հրահրման վտանգը շարունակում է մնալ բարձր»,-նշել է Միրզոյանը:

The risk of Azerbaijan provoking a new escalation of tension remains high. This was stated by Armenian Minister of Foreign Affairs Ararat Mirzoyan in his remarks at the official launch—at the foreign ministry—of the 2023-2026 action plan to be implemented for Armenia by the Council of Europe.
"We live in a region full of many security threats. For more than two months, the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh continues as a result of Azerbaijan's blockade of the Lachin corridor," said Mirzoyan.
According to him, Azerbaijan continues to hold Armenian prisoners of war and civilians hostage, and the fate of many Armenian missing persons and those forcibly gone missing remains unknown.
As a result of the military aggression by Azerbaijan in May and November 2021, as well as in September 2022, some parts of the sovereign territories of Armenia came under Azerbaijani occupation.
"And the risk of provoking a new escalation [of tension] by Azerbaijan remains high," added the Minister of Foreign Affairs of Armenia.