Այժմ ժամանակն է վավերացնելու եւ՛ Ֆինլանդիայի, եւ՛ Շվեդիայի ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտերը, հայտարարել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Միաժամանակ Սթոլթենբերգը նշել է, որ լիովին ընդունում է «անվտանգության վերաբերյալ Թուրքիայի հիմնավորված մտահոգությունները»։
«Ես լիովին ընդունում եմ, որ Թուրքիան հիմնավորված մտահոգություններ ունի անվտանգության հետ կապված, ոչ մի երկիր չի ենթարկվել ավելի շատ ահաբեկչությունների, քան Թուրքիան», - ասել է նա՝ հավելելով, որ երկու հյուսիսային պետությունների անդամակցությունը «իրականում կամրապնդի միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի մեր հնարավորությունները»:
Նա նաեւ «ամոթալի» է անվանել վերջերս Ստոկհոլմում Ղուրանի այրումը։
Չավուշղլուն իր հերթին կոչ է արել Ֆինլանդիայի եւ Շվեդիայի հետ կապված Թուրքիայի խնդիրները լուծել «ոչ միայն թղթի վրա, այլ նաեւ գործնականում»։
«Ինչպես Շվեդիան թույլ չի տալիս ԴԱԻՇ/ԻՊ-ի քարոզչությունը, նույն կերպ նրանք չպետք է թույլ տան ՔԱԿ ահաբեկչական խմբավորումը քարոզչությունը»,- ասել է Թուրքիայի արտգործնախարարը։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարն այժմ Թուրքիայում է։ Որպես այցի նպատակ է նշվել երկրում տեղի ունեցած երկրաշարժերի կապակցությամբ համերաշխության արտահայտումը։

Сейчас настало время ратифицировать заявки по вступлению в НАТО как Финляндии, так и Швеции, заявил генеральный секретарь НАТО в ходе совместной пресс-конференции с главой МИД Турции Мевлютом Чавушоглу.
При этом Столтенберг отметил, что полностью признает «законные опасения Турции по поводу безопасности».
«Я полностью признаю, что у Турции есть законные опасения по поводу безопасности, ни одна страна не пострадала от большего количества террористических нападений, чем Турция», - сказал он, добавив, что членство двух северных государств «фактически укрепит наши возможности по борьбе с международным терроризмом».
Он также назвал недавнее сожжение Корана в Стокгольме «позорным актом».
В свою очередь Чавушглу призвал решать проблемы Турции в отношении Финляндии и Швеции «не только на бумаге, но и на деле».
«Точно так же, как Швеция не допускает пропаганду ДАИШ /ИГИЛ, они также не должны допускать пропаганду террористической группировки РПК», - заявил глава МИД Турции.
Генсек НАТО сейчас находится с визитом в Турции. Целью его поездки было названо выражение солидарности в связи с землетрясениями в стране.