Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակը Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ հանդիպման ժամանակ ընդգծել է Ուկրաինայի երկարաժամկետ պաշտպանության ամրապնդման անհրաժեշտությունը, հաղորդում է Մեծ Բրիտանիայի կառավարության մամուլի ծառայությունը։
«Վարչապետն ընդգծել է, որ դաշնակիցները պետք է մտածեն ոչ միայն կարճաժամկետ խաղաղության ապահովման, այլեւ Ուկրաինայի երկարաժամկետ պաշտպանության ամրապնդման մասին»,- ասվում է վարչապետի գրասենյակի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ երկու երկրների ղեկավարները պայմանավորվել են «Ուկրաինայի միջազգային աջակցության ռեկորդային մակարդակի» պահպանման անհրաժեշտության շուրջ։
«Նրանք համաձայնել են, որ հիմնական մարտական տանկերի եւ այլ սարքավորումների վերաբերյալ վերջին միջազգային առաջարկները կվերափոխվեն տեղում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Премьер-министр Великобритании Риши Сунак подчеркнул необходимость рассмотрения вопроса об укреплении долгосрочной обороны Украины на встрече с канцлером Германии Олафом Шольцем на Мюнхенской конференции по безопасности, сообщает пресс-служба правительства Великобритании.
«Премьер-министр подчеркнул необходимость того, чтобы союзники думали не только об обеспечении мира в краткосрочной перспективе, но и об укреплении долгосрочной обороны Украины», - говорится в заявлении канцелярии премьер-министра.
Отмечается, что лидеры обеих стран согласились с необходимостью поддерживать «рекордный уровень международной поддержки Украины».
«Они согласились с тем, что недавние международные предложения основных боевых танков и другого оборудования будут трансформироваться на местах», - говорится в заявлении.