Կենսաթոշակային տարիքը 62-ից 64-ի բարձրացնելու Ֆրանսիայի կառավարության ծրագրերը, որոնք հանգեցրել են բողոքի զանգվածային ցույցերի, փոխանցվել են Սենատին այն բանից հետո, երբ շաբաթ օրը ավարտվել են խորհրդարանական լարված քննարկումները, հաղորդում է Reuters-ը:
Խորհրդարանի ստորին պալատում կենսաթոշակային օրինագծի վերջնական քննարկումն ուղեկցվել է վեհաժողովի բոլոր կողմերի ծաղրով, ինչը հանգեցրել է զբաղվածության նախարար Օլիվյե Դյուսոպտի հուզական պոռթկմանը:
«Դուք ինձ վիրավորել եք 15 օր... Մենք այստեղ ձեր առջեւ ենք՝ բարեփոխումներ իրականացնելու համար»,- բղավել է Դյուսոպտն ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների վրա։
Նախագահ Էմանուել Մակրոնը ցանկանում է բարձրացնել կենսաթոշակային տարիքը, որը, ըստ նրա, չափազանց կարեւոր է, որպեսզի կանխվի պետական կենսաթոշակային համակարգի փլուզումը եւ ապահովվի, որ երիտասարդ սերունդները չկրեն ավագ սերունդներին ֆինանսավորելու բեռը:
Սակայն Ֆրանսիայում, որտեղ արդեն դժգոհություն կա կյանքի թանկացման հետ կապված, շատերը դեմ են այդ ծրագրին: Այս քայլին դեմ են թե ծայրահեղ աջ, թե ձախ քաղաքական կուսակցությունները:
Հունվարին եւ փետրվարին ամբողջ Ֆրանսիայում տեղի են ունեցել զանգվածային գործադուլներ եւ բողոքի ցույցեր, ինչպես նաեւ անկարգություններ ու բախումներ։ Մարտի սկզբին նոր բողոքի ակցիաներ են նախատեսվում։

The French government's plans to raise the retirement age from 62 to 64, which led to mass protests, were referred to the Senate after a tense parliamentary debate that ended Saturday, Reuters reported.
The final debate on the pension bill in the lower house of parliament was marred by taunts from various sides of the assembly, leading to an emotional outburst from Employment Minister Olivier Dussopt.
"You have insulted me for 15 days... We are here before you to present the reform," Dussopt shouted toward the opposition politicians.
President Emmanuel Macron wants to raise the retirement age, which he says is crucial to prevent the collapse of the public pension system and ensure that younger generations do not bear the burden of financing older generations.
But many in France, where there is already dissatisfaction with the rising cost of living, oppose the plan. The move is also opposed by far-right and left-wing political parties.
In January and February, there were mass strikes and protests throughout France, as well as riots and clashes. More protests are planned for early March.