Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Հարավային Կովկասի անվտանգության վերաբերյալ պանելային քննարկմանն անդրադարձավ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակմանը։
«Արդեն 70 օր է, ինչ Լաչինի միջանցքը փակ է, և, դժբախտաբար, մենք Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ ունենք։ Ինչպես նաև այնտեղ էներգետիկ ճգնաժամ կա, որովհետև խաթարված են էլեկտրականության, ինչպես նաև գազի մատակարարումները Լեռնային Ղարաբաղ։ Վերջին 70 օրերի ընթացքում 10 անգամ խաթարվել է Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումը։ Սա խնդիր է, որը պետք է հասցեագրվի»,- ասաց ՀՀ վարչապետը։
Նա հավելեց, որ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ հստակ կարգավորումներ են տրված 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։ Նրա խոսքով՝ եռակողմ հայտարարությամբ Ադրբեջանի և ՌԴ խաղաղապահների պարտականությունն է  ապահովել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով, բայց հիմա բացարձակապես հակառակ իրավիճակն է։
Վարչապետն ընդգծեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է խիստ ուշադրության կենտրոնում պահի այս իրավիճակը, որովհետև դրա շարունակվելու դեպքում անշրջելի մարդասիրական հետևանքներ կարող են առաջանալ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի համար։

Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян упомянул о блокаде Азербайджаном Лачинского коридора на панельном обсуждении по безопасности Южного Кавказа в рамках Мюнхенской конференции по безопасности.
«Прошло 70 дней с закрытия Лачинского коридора, и, к сожалению, у нас в Нагорном Карабахе гуманитарный кризис. Там также наблюдается энергетический кризис, потому что нарушены поставки электроэнергии и газа в Нагорный Карабах. За последние 70 дней газоснабжение Нагорного Карабаха прерывалось 10 раз. Это проблема, которую необходимо решить», - сказал премьер-министр Армении.
Он добавил, что четкие урегулирования относительно Лачинского коридора были даны в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года. По его словам, согласно трехстороннему заявлению, ответственность за свободное передвижение по Лачинскому коридору лежит на Азербайджане и российских миротворцах, но сейчас ситуация совершенно противоположная.
Премьер-министр подчеркнул, что международное сообщество должно обратить пристальное внимание на эту ситуацию, потому что, если она продолжится, могут возникнуть необратимые гуманитарные последствия для проживающих в Нагорном Карабахе армян.