Իրանը նոր մասնավոր ավիաընկերություն է գործարկել՝ հակառակ ԱՄՆ պատժամիջոցներին, որոնք ուղղված են երկրի քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտին, հաղորդում է Mehr լրատվական գործակալությունը:
Իրանի զբոսաշրջության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ուրբաթ ուշ երեկոյան մասնակցել են «Յազդ Էյր» մասնավոր ավիաընկերության մեկնարկի արարողությանը, որը տեղակայված է Յազդում՝ Իրանի կենտրոնական պատմական քաղաքում:
Արարողությունը տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Թեհրանի մայրաքաղաքից «Յազդ Էյր» ավիաընկերության առաջին չվերթը վայրէջք է կատարել Յազդի Շահիդ Սադուգի օդանավակայանում։
Ավիաընկերությունը կօգտագործի երկու Airbus A310 ինքնաթիռներ միջազգային ուղղություններով թռիչքներ իրականացնելու համար, որոնք կթռչեն Իրաքի Նաջաֆ, Դուբայ, Ստամբուլ եւ Մումբայ: Երկու բրիտանական Aerospace 146 կարճ հեռավորությունների ինքնաթիռներն էլ նախատեսված են ներքին թռիչքների համար:
IRNA պետական լրատվական գործակալության հաղորդման համաձայն, մասնավոր ներդրողները «Յազդ Էյր»-ի գործարկման համար հատկացրել են մոտ 10 տրիլիոն ռիալ (մոտ 22 միլիոն դոլար):
Նշվում է նաեւ, որ ընկերությունն իր գործունեության առաջին երկու ամիսների ընթացքում հույսը դնելու է Իրանի երկրորդ խոշորագույն ավիաընկերության՝ Mahan Air-ի ծառայությունների վրա, այնուհետեւ մոտ 70 աշխատակից հավաքագրելուց հետո բացելու է սեփական գրասենյակները:
Իրանի խորհրդարանի զբոսաշրջության հանձնաժողովի ղեկավար Մոհամմադ Ռեզա Դաշտին ասել է, որ «Յազդ Էյր»-ը ընդլայնվելու լուրջ ծրագրեր ունի՝ դառնալով Իրանի ամենահուսալի ավիաընկերություններից մեկը:
«Յազդ Էյր»-ի գործարկումը կայացել է՝ հակառակ իրանական ավիացիոն արդյունաբերության դեմ ԱՄՆ-ի մի շարք աննախադեպ պատժամիջոցներին:
Պատժամիջոցների համաձայն իրանական ավիաընկերություններին արգելվել է գնել նոր ինքնաթիռներ կամ ինքնաթիռներ վերանորոգելու համար անհրաժեշտ մասեր:

Senior government officials from Iran’s ministry of tourism attended a ceremony to celebrate the launch of Yazd Air, a private airline which will be based in Yazd, a historic city in central Iran.
The ceremony came after a first flight by Yazd Air from the capital Tehran landed at Yazd’s Shahid Sadooghi airport.
The airline will use two Airbus A310s for flights to international destinations, which will include Najaf in Iraq, Dubai, Istanbul, and Mumbai. Its fleet will also include two short-haul British Aerospace 146 planes for flights on domestic routes.
Press TV quoted the IRNA news agency as saying that private investors had provided some 10 trillion rials (nearly $22 million) for the launch of Yazd Air.
It said the company will rely on Iran’s second-largest airline Mahan Air for services in its first two months of operation and then will set up its own offices after recruiting some 70 staff members.
Head of the Iranian parliament’s tourism committee Mohammad Reza Dashti said Yazd Air has major expansion plans to become one of the most reliable airlines in Iran.
The launch of Yazd Air comes despite a series of unprecedented sanctions imposed by the US on the Iranian aviation industry.
The sanctions have barred Iranian airlines from buying new planes or parts needed for aircraft repair.