Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը իր ֆեյսբուքյան էջում ամփոփել է պաշտոնավարման 100 օրը:․
«Ավանդույթ կա խոսել պաշտոնավարման 100 օրվա մասին: Ամփոփել՝ ինչ ես հասցրել անել, ինչ խնդիրներ ես արձանագրել, ինչ անելիքներ ես նախանշել, ինչպես ես պատկերացնում զարգացման ուղղություններն ու տեսլականը: Իմ պաշտոնավարման 100 օրվանից 67-ը շրջափակման մեջ է անցել: Այսինքն, 1 600 ժամ շրջափակման մեջ ենք:
Այս իրողություններում ձեռքբերում եմ համարում այն, որ Օպերատիվ շտաբը կարողացավ կատարել իր առջև դրված խնդիրները, լուծումներ գտնել ամեն օր ի հայտ եկող նոր մարտահրավերներին և, ամենակարևորը, ամեն կերպ կանխել տարբեր ոլորտներում հնարավոր կոլապսի առաջացումը։
Այս 100 օրը, բարդությունների հետ մեկտեղ, զարմանալի բացահայտումների շրջան էր: Ես, առաջին հերթին որպես մարդ, ով ստանձնել է պետնախարարի պաշտոնը,փորձել եմ ուսումնասիրել ու հասկանալ` ինչ է կատարվում պետական համակարգում ու Արցախում: Փորձել եմ թույլ չտալ ձախողվել ծանրագույն ճգնաժամի պայմաններում: Սա միասնական պայքարի ու դիմադրության փուլ է բոլորիս համար: Այս ամբողջ ընթացքում մենք եղել և շարունակում ենք մնալ մշտական արտաքին ճնշման և ներքին հակադրության պայմաններում, որոնց, սակայն, չի հաջողվել խաթարել մեր ծրագրերը:
Պաշտոնավարման սկզբում ուսումնասիրել ենք խնդիրները և կանխորոշել դրանց լուծման ուղիները` առաջնորդվելով հստակ ձևակերպված սկզբունքներով` համակարգային մոտեցում, հետևողականություն, թափանցիկություն, հաղորդակցություն, կարգապահություն, թիմային աշխատանք, ինչպես նաև հավատ սեփական ուժերի, արդարության, իշխանության և ապագայի հանդեպ, հարգանք` գիտելիքի, ավանդույթների և աշխատանքի հանդեպ: Ստեղծել ենք բացառիկ կոլեկտիվ, որում համախմբվել են, կողք կողքի աշխատում ու համագործակցում են կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, հանրային ու մասնավոր սեկտորի ներկայացուցիչներ։
Այսօր վստահ կարող եմ ասել, թե ինչ է Արցախը: Ավելի քան երկու ամիս տևող այս շրջափակման ժամանակ տեսանք, որ մեր ժողովուրդը չի ցանկանում հանձնվել և հրաժարվել Արցախից: Պատրաստ է հանդուրժել ամեն դժվարություն, ունի բավարար կամք ու համառություն՝ այս փորձությունների միջով անցնելու համար: Արժանի պետք է լինենք այս ժողովրդին առաջնորդելուն: Մենք ունենք ամեն ինչ՝ պատմական այս բարդ փուլը հաղթահարելու համար՝ հավատ, կամք, ոգի ու միասնականություն: Ես հավատում եմ, որ ոգին ու կամքը անգամ չնչին հնարավորության դեպքում կարող են հաջողություն բերել: Ու ես ինձնից կախված ամեն ինչ անելու եմ դրա համար:

Ruben Vardanyan summed up the 100 days of his tenure as the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Minister of State.
"There is a tradition to talk about 100 days in office, to sum up what you have managed to do, what problems you have recorded, what things to do you have outlined, how you imagine the directions and vision of development. Out of 100 days of my tenure, 67 have been under a blockade [by Azerbaijan]; that is, we [i.e., Artsakh] are under a blockade for 1,600 hours.
In these realities, I consider it an achievement that the Operational Headquarters was able to fulfill the tasks set before it, find solutions to the new challenges that appear every day and, most importantly, prevent possible collapse in various domains in every possible way.
These 100 days, along with complications, have been a period of amazing discovery. I, first of all, as a person who has assumed the position of state minister, have tried to study and understand what is happening in the state system and in Artsakh. I have tried not to allow myself to fail under the most severe crisis conditions. This is a phase of united struggle and resistance for all of us. During all this time, we have been and continue to be under the conditions of constant external pressure and internal opposition, which, however, did not manage to disrupt our plans.
At the beginning of our tenure, we studied the problems and determined the ways to solve them, being guided by clearly formulated principles: systemic approach, consistency, transparency, communication, discipline, teamwork, as well as faith in one's own strengths, justice, power and future, respect for knowledge, traditions and work. We have created an exclusive collective in which members of the government, MPs, public and private sector representatives have come together, are working side by side and collaborating.
Today I can confidently say what Artsakh is. During this blockade lasting more than two months, we saw that our people do not want to surrender and give up Artsakh. They are ready to endure any difficulties, have enough will and persistence to go through these ordeals. We must be worthy to lead this nation. We have everything to overcome this difficult historical phase: faith, will, spirit and unity. I believe that spirit and will can bring success even in the slightest chance. And I will do everything in my power for that.