ԱՄՆ-ի համար առաջնահերթություն է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում հակամարտությունների կարգավորումը, քանի որ դա ընկալվում է որպես Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս մղելու կամ ռուսական ազդեցությունը նվազեցնելու հնարավորություն։ Այս մասին փետրվարի 20-ին լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Նա հավելեց, որ գերտերությունները մրցակցում են բոլոր ուղղություններով, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում՝ դա անվանելով նորմալ միջազգային քաղաքական գործընթաց։
«Եթե Ռուսաստանը հեռանա Հայաստանից, ապա կհեռանա ողջ Հարավային Կովկասից։ ԱՄՆ-ն դա հասկանում է եւ կարծում է, որ դրան կարելի է հասնել միայն ղարաբաղյան խնդրի լուծմամբ եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմամբ։ Վաշինգտոնի համար կարեւոր չէ, թե ինչպես  կլուծվոի հակամարտությունը։ Ավելի կարեւոր է հենց խնդրի լուծումը․ լինի դա ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի, թե տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հիման վրա»,- ընդգծեց փորձագետը։
Նրա գնահատմամբ, միջազգային հարաբերություններում ընդունված չէ անել այն, ինչ արել է Ադրբեջանի նախագահը Մյունխենում պետության ղեկավարի (ՀՀ վարչապետ Փաշինյանի) ներկայությամբ ու պատասխան չստանալ։
Սա, ըստ նրա, խոսում է Հայաստանի ղեկավարության թուլության մասին ոչ միայն արտաքին հարաբերություններում, այլեւ բանակցային գործընթացում, Ադրբեջանի հետ շփումներում։ «Սա ոչ միայն իշխանությունների հեղինակության խնդիրն է, այլ նաեւ Հայաստանի՝ որպես պետության։ Հայաստանի շահերը, մեծ հաշվով, ներկայացված չեն եւ չեն պաշտպանվում»,- եզրափակեց Սարգսյանը։

Приоритетом США является урегулирование конфликтов в регионе Южного Кавказа, потому что это воспринимается как возможность вытолкнуть Россию из региона или уменьшить российское влияние. Об этом в беседе с журналистами 20 февраля заявил политолог Сурен Саркисян.
Он добавил, что сверхдержавы соревнуются по всем направлениям, в том числе и на Южном Кавказе, назвав это нормальным международным политическим процессом.
«Если Россия уйдет из Армении, то уйдет со всего Южного Кавказа. В США это понимают и считают, что этого можно добиться только путем решения карабахской проблемы и урегулирования армяно-турецких отношений. Для Вашингтона не важно, как решится конфликт. Важнее само решение проблемы: будь то на основе права народов на самоопределение или принципа территориальной целостности», – подчеркнул эксперт.
По его оценке, в международных отношениях не принято делать то, что сделал президент Азербайджана в присутствии главы государства (премьер-министра Армении Пашиняна) в Мюнхене, и не получать ответа.
Это, по его словам, говорит о слабости руководства Армении не только во внешних отношениях, но и в переговорном процессе, в контактах с Азербайджаном. «Это вопрос авторитета не только власти, но и Армении как страны. По большому счету, интересы Армении не представлены и не защищаются», – заключил Саркисян.