Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ ռազմական գործողության գոտում իրավիճակը առաջիկա երեք օրվա ընթացքում կտրուկ կփոխվի։ Երեքշաբթի նման կարծիք է հայտնել Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը՝ Աբու Դաբիում (Արաբական Միացյալ Էմիրություններ) կայացած IDEX 2023 ռազմական տեխնիկայի եւ սպառազինության միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակներում, փոխանցում է ՏԱՍՍ լրատվական գործողությունը։
«Ռուսաստանի նախագահ (Վլադիմիր) Պուտինի հայտարարություններից պարզ է դառնում, որ նա կշարունակի շատ ինտենսիվ պայքար մղել Ուկրաինայում, եւ այս դիրքորոշումը, կամ, այլ կերպ ասած, հակամարտության սրումը ավելի կբարդացնի իրավիճակը Սերբիայում՝ թե՛ քաղաքական, թե՛ ռազմական, թե՛ մնացած բոլոր առումներով», - ասել է Վուչիչը․ «Սա այն է, ինչ մենք ակնկալում էինք, եւ ես ակնկալում եմ մեկ օրում երկու-երեք էական փոփոխություն տեսնել մարտի դաշտում եւ լուրջ փոփոխություններ Արեւմուտքից՝ Սերբիայի նկատմամբ հետագա քաղաքական գործողություններում»:
Վուչիչը, ավելի վաղ Մյունխենի անվտանգության համաժողովին իր մասնակցությունից հետո, կասկած էր հայտնել մոտ ապագայում խաղաղության հաստատման վերաբերյալ: Նա նաեւ նշել էր, որ Ուկրաինայում հակամարտությունը մոտ ապագայում միայն կսրվի եւ կընդլայնվի եւ ի վերջո կդառնա անվերահսկելի։
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դաշնային ժողովին ուղղված ուղերձում ընդգծել էր, որ Մոսկվան «քայլ առ քայլ, ուշադիր եւ հետեւողականորեն» կլուծի հատուկ ռազմական գործողության գոտում առկա խնդիրները՝ նշելով, որ արեւմտյան երկրներն օգտագործում են Ուկրաինան Ռուսաստանի դեմ՝ ե՛ւ որպես պարսատիկ, ե՛ւ մարզահրապարակ։

The situation in the zone of Russia's special military operation in Ukraine will change dramatically over the next three days. Serbian President Aleksandar Vucic expressed this opinion on Tuesday on the sidelines of the international exhibition of military equipment and weapons IDEX 2023 in Abu Dhabi (United Arab Emirates), TASS reported.
"It is clear from Russian President (Vladimir) Putin's statements that he will continue to fight very intensively in Ukraine and this position or, in other words, the escalation of the conflict will further complicate Serbia's position both politically and militarily and in all other respects," Vucic told reporters.
"This is what we expected, and I expect to see in a day or two or three significant changes on the battlefield and serious changes in further political actions towards Serbia from the West."
Vucic, following his participation at the Munich Security Conference earlier in the day, expressed doubts that peace could come soon. He also said that the conflict in Ukraine would only worsen and expand in the near future and eventually become uncontrollable.
Earlier, Russian President Vladimir Putin noted in his address to the Federal Assembly that Moscow would step by step, carefully and consistently solve the problems of the NWO, noting that Western countries were using Ukraine both as a battering ram against Russia and as a testing ground.